Internetová služba Airbnb původně určená ke sdílení ubytování rychle přerostla v běžné podnikání

Města chtějí regulovat sdílené ubytování. Ministerstvo proto připravuje novelu

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na svém území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. Návrh změn projde podle vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) připomínkami ministerstev a expertů, ministerstvo ho chce předložit do konce letošního roku.

Možnost, aby samosprávy dostaly větší možnost regulace krátkodobého ubytování, prosazuje v posledních letech vedení Prahy. Svůj návrh novely živnostenského zákona město před více než rokem poslalo předchozí Sněmovně, která jej nestihla projednat, a koncem loňského listopadu i té současné.

Sněmovna dnes debatu o pražské novele živnostenského zákona, podle níž by obce a města dostaly pravomoc regulovat nařízením krátkodobé ubytovací služby typu Airbnb, přerušila. Proti předloze se postavila ODS, podle níž by změny mohly být zneužity v menších obcích a mohla by být v kolizi s evropským právem. Novelu naopak obhajoval pražský zastupitel a poslanec opozičního hnutí ANO Patrik Nacher.

Stížnosti obyvatel i radnic

Bartoš v tiskové zprávě uvedl, že ministerstvo na vládní novele začalo urychleně pracovat. „Zákon bude vymahatelný pro všechny platformy. K tomu se vláda zavázala v programovém prohlášení, a to také chceme splnit. Nejhorší věc, která by se mohla stát, by byla, že znovu překotně schválíme zákon, který v praxi nebude fungovat. Vládní návrh bude připravený zrychleně, ale bude také obsahovat analýzu dopadů a projde připomínkami ministerstev a rukama expertů v Legislativní radě vlády,“ uvedl ministr.

Krátkodobé ubytování zejména v centru metropole čelí dlouhodobě kritice místních obyvatel, městských částí a magistrátu kvůli tomu, že se podle nich obytné domy z velké části mění na hotely. To podle kritiků vede k omezení běžného bydlení v centru a narušuje klid ostatních obyvatel bytových domů.

Vedle Airbnb působí na českém trhu krátkodobých pronájmů také například Wimdu, Booking.com, Couchsurfing nebo Vrbo, z českých společností pak například E-chalupy nebo Chata.cz, zaměřené spíše na mimoměstské pobyty.

Stavební úřad Prahy 1 nedávno udělil prvnímu majiteli bytu poskytovaného přes Airbnb pokutu za jeho užívání v rozporu s kolaudací, což následně po odvolání majitele potvrdil i magistrát.

red