Areál bývalé Textilany

Liberecká Textilana ožije. Ze zanedbané části města se stane zelená čtvrť

Léta zanedbávaný kout Liberce chce soukromá společnost Middle Europe Investments (MEI) proměnit v živé město. Nová čtvrť by měla nabídnout bydlení v zeleni, ale také promenádu s obchody a kavárnami, malé náměstí by mělo nést jméno Liebiegů, s nimiž je historie místa úzce spjata. Lokalita nabídne bydlení až pro 4000 lidí, zástavba území podle odhadů potrvá deset až 15 let.

Studii nové čtvrti představili architekti pražského ateliéru DOMYJINAK. Dokument řeší širší území než je jen Textilana. Jde o oblast zhruba 14 hektarů v údolní nivě Harcovského potoka, kolem níž se na přilehlých kopcích rozkládají sídliště Králův Háj, Broumovská a Hvězdná.

Přes nevyužité území vede tramvajová trať do Jablonce nad Nisou. Podle autorů studie je základní ideou jejich návrhu doplnění struktury města o novou čtvrť, která bude připomínat ducha místa bývalé Textilany, propojovat zeleň i okolní rezidenční čtvrti do harmonického celku.

Prostor chtějí autoři studie rozdělit na dvě zóny, v centrální části bude park přístupný hlavními pěšími trasami. Území bude podle nich vybaveno sportovišti, dětskými hřišti, městským mobiliářem a vodními plochami. Počítají i s tím, že ulice bude lemovat stromořadí. Aleje budou i podél frekventované Jablonecké ulice, kterou by měl překlenout most pro bezpečnější přecházení pěších.

Počítá se i s perlou průmyslového designu

Plocha zeleně by měla zabírat skoro 4,5 hektaru, zástavba bezmála sedm hektarů. V plánu je výstavba deseti obytných domů s 1120 byty ve čtyřech etapách. Hustota osídlení by měla být 100 až 160 obyvatel na hektar. K parkování by mělo být k dispozici 1610 míst, z toho 1350 v podzemních garážích, 150 v nadzemních a 110 v ulicích.

Areál bývalé Textilany patří od roku 2018 investiční společnosti Middle Europe Investments (MEI). Nevyužívaný je už 20 let. V listopadu 2001 skončila textilka v konkurzu kvůli neschopnosti splácet závazky. O tři roky později začala demolice areálu, jako poslední šel v březnu 2005 k zemi 84 metrů vysoký tovární komín. Tehdejší vlastník chtěl na pozemcích vybudovat zábavní a obchodní centrum Hollandia, z projektu ale sešlo. Textilní továrna se v devítihektarovém areálu nacházela zhruba dvě století, dnes už jsou všechny budovy zbourané, až na jednu výjimku.

Areál bývalé Textilany
Areál bývalé Textilany | Zdroj: DOMYJINAK

Tou je bývalá soukárna v jihozápadním cípu u Klicperovy ulice, která ve 30. letech 20. století dostala cenu za průmyslový design – Blaupunkt. Architekti tento objekt do svého plánu zakomponovali. Projekt počítá s renovací budovy a novým využitím, doplnit by ji měly další hmotově podobné obytné budovy s obchody a službami v přízemí. „Průhled na historickou budovu z ulice Na Bídě ale zůstane zachován,“ řekl při dnešní prezentaci jeden z autorů Petr Šikola.

Městu chybí v projektu školy

Město záměr investora vítá. „Toto dneska zničené a opuštěné území se vrátí do struktury města, budou tam byty, budou tam obchody, služby, administrativní budovy, bude se tam žít a vyrábět, pro město to bude mít ekonomický přínos, vzniká tady nový krásný kus města,“ řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). Jednou z mála výhrad, které k projektu ze strany města zazněly, byla absence mateřské a základní školy. Kapacity v okolních lokalitách jsou vyčerpané a tak i to bude zřejmě podle Šolce nutné v nové čtvrti zajistit.

Areál bývalé Textilany
Areál bývalé Textilany | Zdroj: DOMYJINAK

„Toto místo je pro naše město naprosto klíčové a srdcové, sem přichází v 19. století první z rodu Liebiegů, aby tu zahájil svou obchodní a podnikatelskou kariéru, která znamenala rozkvět celého našeho města,“ doplnil náměstek. I po druhé světové válce byla textilní továrny dobrým zaměstnavatelem Liberečanů. V dobách největší slávy zaměstnávala 8000 lidí. Ještě na počátku 90. let 20. století byla tehdejší Textilana největším výrobcem vlněných tkanin v zemi, výroba ale před 20 lety skončila.

red