Jihočeská vědecká knihovna otevřela nové prostory od Kuba & Pilař architekti

03 foto Pavel Dolejsi
Zdroj: Pavel Dolejší

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích otevřela zmodernizovanou budovu v Lidické ulici od Ateliéru Kuba & Pilař architekti za 168 milionů korun. Přístavbou vzniklo zázemí pro víc než 100.000 knih, které jsou nově pro čtenáře k dispozici volně v regálech, dříve byly dostupné ve skladech.

Knihovna získala v Lidické ulici nové prostory s plochou téměř 2.000 metrů čtverečních. Práce trvaly rok a půl, stavba se kolaudovala v lednu. Kvůli koronavirovým opatřením se tak dostanou lidé dovnitř až čtvrt roku poté, co bylo hotovo. Přístavbu a technické řešení navrhnul brněnský Ateliér Kuba & Pilař architekti. Návrh byl vybrán v architektonické soutěži.

Jak řekl ČTK náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch, po dlouhých letech vznikla ve městě nová stavba takového druhu, placená z veřejných peněz. „Přístavba a rekonstrukce části staré knihovny je služba našim čtenářům. Budou mít v krásném prostředí volný výběr knih, kde se nachází okolo sto tisíce svazků. To vidím jako velké plus. Návštěvníci tam mají odpočinkové zóny, můžou si tam kousek přečíst, strávit tam s knihou ten první moment. Soustředili jsme se i na invalidy, protože mezi našimi klienty jsou tělesně postižení lidé, a mají (nově) bezbariérový přístup, protože i ve starém objektu je úprava jednotlivých sekcí tak, aby se mohli všude pohybovat,“ řekl Hroch.

jihočeská věděcká knihovna
Knihovna získala v Lidické ulici nové prostory s plochou téměř 2.000 metrů čtverečních. | Zdroj: JVK ČB

Kraj jako zřizovatel knihovny získal na stavbu evropskou dotaci 100 milionů Kč, pět milionů zaplatil stát, zbytek kraj. ČTK to řekl ředitel knihovny Ivo Kareš. „Skloubit stavbu a provoz knihovny nebylo vždy úplně jednoduché. Po celou dobu stavby jsme se ale snažili, aby stavební omezení pocítili čtenáři co nejméně,“ uvedl v tiskové zprávě Kareš.

Čtenáři si budou muset zvyknout na jiný způsob, jak knihy hledat. Naučná literatura má na rozdíl od beletrie jiná pravidla, podle nichž se řadí. „Velkým pomocníkem v tom bude on-line katalog, který čtenáře navede na přesné místo v knihovně, na konkrétní regál a polici, kde se kniha nachází,“ uvedla náměstkyně ředitele Zuzana Hájková.

Knihovna v Lidické ulici, stejně jako budova Na Sadech otevírá pro čtenáře 26. dubna, v provozu bude každý všední den od pondělí do pátku. Pobočky zatím kvůli pandemické situaci otevřou na tři dny v týdnu. Jihočeská vědecká knihovna má 1,43 milionu svazků a 19.800 registrovaných čtenářů, z toho 4800 dětí.

red
ZDROJ: ČTK, JVK ČB