Experimentální pavilon Gharfa 15
Galerie(26)

Gharfa – stavba z jiných časů

Až do konce ledna se v saúdskoarabském Rijádu tyčí k nebi tajemná instalace architektonické kanceláře Studio Studio Studio nazvaná Gharfa. Experimentální pavilon, který vyrůstá z pouště jako architektonická fata morgana, je součástí kreativní oblasti Diryah Oasis v těsné blízkosti historické čtvrti Al-Turaif.

Gharfa představuje intimní vztah mezi člověkem, krajinou a architekturou prostřednictvím reinterpretace vztahu člověka s kulturními archetypy. Návštěvníci prožívají divadelní svět, ve kterém jsou vzájemně propojeny technika, realita a iluze.

Instalace vzniklá ze spolupráce Studio Studio Studio s designérem Alberonerem, hudebníkem Maxem Magaldim a zahradním architektem Matteem Foschim používá různá média k vytvoření výrazných prostorů, ve kterých se návštěvníci mohou setkat, odpočívat a meditovat.

Experimentální pavilon Gharfa 02
Experimentální pavilon Gharfa 03
Experimentální pavilon Gharfa 08
Experimentální pavilon Gharfa 10
Experimentální pavilon Gharfa 11
Experimentální pavilon Gharfa 15
Experimentální pavilon v Rijádu Gharfa 01
Experimentální pavilon v Rijádu Gharfa 02

Pavilon má tvar komplexní sochy, která je zakončena 26 metrů vysokou věží. Eduardo Tresoldi ze Studio Studio Studio ji vystavěl z drátěného pletiva vyplněného korkem, aby tak podtrhl efemérnost stavby. Gharfa nemá ostré hranice, ale její hrany se ztrácejí v pouštním vzduchu.

Součástí konceptu je instalace z poloprůhledných tkanin, kterou navrhl italský designér Alberonero. Interiér pracuje s kontrasty viditelného a neviditelného, izoluje návštěvníka od shonu okolního světa a vytváří meditativní prostředí.

Gharfa vyrostla jako moderní interpretace arabského kulturního dědictví a estetiky pohádek Tisíce a jedné noci. Je tak logickou součástí oblasti Diryah Oasis, která chce zahraničním návštěvníkům představit to nejlepší, co jim současná arabská kultura může ukázat.

TEXT: RED
FOTO: IPR