PODZÁMECKÝ PARK – TYRŠOVY SADY PARDUBICE
Galerie(6)

Do 4. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 186 realizací

O titul ve 4. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 186 děl. To je o pětinu více než vloni. Mezinárodní odborná porota z nich nyní vybere užší okruh nominovaných. Jaké realizace postoupily do užšího výběru, se veřejnost dozví 13. června na nominačním večeru ČCA 2019. Nejvyšší ocenění, tedy Finalisté ČCA a držitel Hlavní ceny ČCA, pak budou vyhlášena na slavnostním galavečeru 14. listopadu. Uděleny budou také Ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA, a Ceny partnerů.

Do soutěžní přehlídky České komory architektů se letos mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky mezi lety 2014 až 2018. Téměř dvě třetiny realizací (118) byly dokončeny v loňském roce. Novostavby podobně jako v předchozím ročníku převládají nad rekonstrukcemi a činí rovněž přibližně dvě třetiny z přihlášených projektů (123). I letos se potvrzuje, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení, i když počet přihlášených staveb určených pro bydlení oproti loňsku mírně poklesl.

V letošním ročníku ČCA tvoří rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy 43,5 % přihlášených děl (81). Katalog všech přihlášených realizací je volně přístupný na webu soutěžní přehlídky.

Převažují soukromé investice, u veřejných vzrostl počet realizací ze soutěže

Za téměř 3/4 projektů (136) stojí soukromí investoři. U veřejných zakázek (50) je pak tradičně výraznější podíl rekonstrukcí, tvoří 2/5 (20). Sedm staveb přihlášených do letošního ročníku přehlídky vzešlo z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí / Kancelář archislužba.cz (soutěž v roce 2014), Sportovní halu v Kuřimi / CUBOID ARCHITEKTI (soutěž v roce 2019), Rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích / ATELIER BOD ARCHITEKTI (soutěž v roce 2014), Architektonické ztvárnění interiérů Ústavního soudu České republiky / MOAD architekti (soutěž v roce 2016), Podzámecký park – Tyršovy sady Pardubice / New Visit (soutěž v roce 2002), Lávka přes řeku Lubinu v Příboře / Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek (soutěž v roce 2015) a revitalizace Masarykova náměstí v městské památkové zóně města Stříbro / M&P Architekti – Krajinářská architektura (návrh přihlášený do Ceny Petra Parléře 2007).

Třetina děl realizovaných v Praze a Brně

Z přihlášených realizací vznikly 2/5 v Praze nebo Brně (74), což je oproti předchozím ročníkům nárůst. Pražská díla mají oproti loňsku zastoupení o 10 % vyšší a tvoří třetinu všech přihlášených (64). Z krajů vede v počtu projektů ucházejících se o ocenění Středočeský kraj (27) před Moravskoslezským (17) a Královéhradeckým krajem (10). Žádná stavba nezastupuje v letošním ročníku přehlídky Karlovarský kraj.

Projekty pro bydlení tvoří polovinu přihlášených realizací

Typologicky tvoří více než 2/5 přihlášených staveb (81) projekty pro bydlení. Zbylé 3/5 se pak vyznačují pestrou skladbou realizací, mezi kterými nechybí rekonstrukce interiéru (24), řešení administrativních budov (23), hotely či restaurace (18), veřejné budovy (13), veřejná prostranství, jejichž počet letos vzrostl (10), školská a vzdělávací zařízení (10), služby (10), sportovní stavby (9), kulturní a společenská zařízení (8), zdravotnická zařízení (8), krajinářské počiny (5) a také sakrální stavby (3), výstavní expozice (3), rozhledny (2) a most a lávka (celkem 2).

Realizace trvá v průměru přes tři roky

Zajímavý je údaj o průměrné délce realizace stavby (od projektu po dokončení stavby) přihlášené do letošníku ročníku přehlídky, která činí 3 roky a 10 týdnů.

Mezinárodní odborná porota

Práci českých architektů bude hodnotit prestižní sedmičlenná mezinárodní porota. Předsedá jí Imke Woelk, v Berlíně působící architektka a teoretička architektury. Porotkyní České ceny za architekturu pro rok 2019 je Teresa Borsuk, britská architektka s bohatou praxí, mimo jiné také oceněná magazínem Architects‘ Journal jako Britská architektka roku 2015 za úsilí o zlepšení rovnosti žen a mužů v praxi.

Dalším členem mezinárodní odborné poroty je v letošním ročníku švýcarský multidisciplinární teoretik Michael Jakob. Zabývá se krajinou, estetikou a designem a současně i literární komparatistikou a redakční a žurnalistickou prací. V porotě má stejně jako vloni zástupce Izrael, a to v osobě architekta Etana Kimmela, který má na kontě pestrou škálu oceňovaných realizací.

Opakovaně bývá členem poroty také maďarský architekt a nejinak je tomu i letos, kdy porotu obohatil Iván Nagy. Jedná se o předního maďarského praktikujícího architekta, ale také akademika. Letošní porota bude mít zástupce rovněž z Francie. Architekt Julien Rousseau ovšem studoval a působil ve Velké Británii a i dnes pracuje na projektech na mezinárodní úrovni.

Sousední Slovensko bude reprezentovat i v českém prostředí velmi dobře známý architekt Michal Sulo. Za realizaci Komunitního centra Máj získala jeho kancelář SLLA Architects ocenění Finalista v České ceně za architekturu 2017.

stavní soud ČR
Stříbro 02
SMUTEČNÍ OBŘADNÍ SÍŇ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
Příbor
Máslovice 03
Kuřim 04

Díla přihlašovali sami architekti i nominovali odborníci

Své práce mohli do soutěže přihlásit jak sami autoři, tak jejich přihlášení mohlo být iniciováno členy Akademie České ceny za architekturu, která je složena z více než 300 českých architektů a dalších odborníků a osobností spojených s oborem.

O ocenění se mohla ucházet i díla přihlášená do předchozích ročníků, vyjma těch, které se v nich dostaly mezi užší okruh nominovaných. Tato možnost ovšem příliš využita nebyla. Podrobnější seznámení s jednotlivými projekty přinese katalog nominovaných projektů a následné výstavy v regionech.

ZDROJ: PR článek společnosti ČKA