Dnes večer budou vyhlášeny nominace Stavby roku 2020

Do letošního již 28. ročníku soutěžní přehlídky se přihlásilo celkem 87 stavebních děl, z toho 84 přihlášených do Stavby roku 2020 a 3 stavby přihlášené do Zahraniční stavby roku 2020.

Hlavním organizátorem prestižní soutěže celorepublikového formátu je jako každoročně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

„Těší nás opětovně letošní obrovský zájem všech soukromých i veřejných přihlašovatelů. V soutěži má tak opět nejen odborná, ale i široká veřejnost, možnost seznámit se s absolutní špičkou stavitelského umění a architektury,“ hodnotí průběh aktuálního ročníku Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., viceprezident SIA ČR – Rady výstavby, předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a předseda rady programu Stavba roku.

Krajské zastoupení

Přihlášené stavby představují špičku stavitelského umění, kterým se přestavují v celorepublikovém klání tradičně všechny regiony. Nejsilněji je zastoupena Praha (23 staveb), následuje Středočeský kraj (13 staveb), Moravskoslezský (9), Liberecký (8), dalších 7 staveb má kraj Jihomoravský, po 4 stavbách mají kraje Ústecký a Plzeňský, kraje Královéhradecký a Pardubický jsou zastoupeny 3 přihlášenými stavbami, po 2 přihláškách přišlo z krajů Jihočeského, Karlovarského, Olomouckého, Vysočiny a Zlínského.

Mezi soutěžícími stavbami mají převahu novostavby nad rekonstrukcemi. Typologicky se přihlásili rekonstrukce historických objektů, zámků, komerční a kancelářské budovy, obchodní prostory, průmyslové a výrobní stavby, bytové a rezidenční domy, rodinné domy, kulturní, vzdělávací a sportovní zařízení, dopravní stavby, úpravy veřejného prostoru, vodní díla i stavby infrastruktury. Mezi přihlášenými například najdeme i objekty projektované v BIM, objekty navazující na koncept Smart Cities i stavby energeticky soběstačné.

Hlasování veřejnosti

Již každoročně může hlasovat také veřejnost na www.stavbaroku.cz a dát svůj hlas favorizované stavbě do středy 14. 10. 2020 do 12:00, kdy bude hlasování ukončeno a výsledky hlasování budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru ve čtvrtek 15. 10. 2020 v Betlémské kapli v Praze. Hlasování je možné ze všech přihlášených staveb. Cenu veřejnosti podporují i mediální partneři.

Odborná porota

Porota složená ze zástupců vypisovatelů z řad architektů a inženýrů pracuje letos v novém složení: Ing. arch. Akad. arch. Jan Vrana předseda poroty, Ing. arch. Martina Hovořáková (Nadace ABF),  Ing. Renata Zdařilová Ph.D. (ČKAIT), doc. Ing. Jan Pašek Ph.D. (SPS ČR) a Ing. Ladislav Vaněk (MPO ČR).

Porota navštívila postupně v rámci hodnocení všech 84 přihlášených staveb. Za Sbor expertů navštívíl většinu staveb spolu s porotou i prof. Ing. arch. Zděněk Jiran. Na cestě porotu doprovázel a všechny stavby zdokumentoval filmový štáb.

Vyhlášení nominací

Nominace budou vyhlášeny dnes, 10. září 2020 v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze. Slavnostní udílení titulů a Zvláštních cen proběhne následně na galavečeru 15. října 2020 tradičně v Betlémské kapli v Praze.

Přihlášená, nominovaná i oceněná díla Stavby roku 2020 budou k vidění na výstavách a veletrzích v průběhu celého roku. V letošním roce půjde o zcela výjimečnou výstavu všech 84 přihlášených staveb, která bude představena spolu s unikátním filmovým dokumentem.

TEXT: Red
ZDROJ: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
RubrikyAktuálně