Družstevní bydlení Choceň

Města láká družstevní bydlení. Nový projekt tří bytových domů se chystá v Chocni

Město Choceň na Orlickoústecku postaví tři družstevní bytové domy, bude v nich 42 bytů. Lidé by se do nich mohli přestěhovat na jaře 2026. Družstevní bydlení vyjde kupující levněji, město má připravené pozemky pro výstavbu.

„Máme dlouhodobý plán pro bytovou výstavbu. Rozhodovali jsme se, jestli to přenechat developerovi, nakonec jsme dali přednost družstevnímu bydlení. Chceme mít nad výstavbou kontrolou, aby byty měli lidé, kteří bydlí v Chocni a mají zájem o dostupnější bydlení,“ řekl starosta Jan Pažin (Živá Choceň).

Družstevní výstavba se uskuteční v lokalitě Vostelčice, které jsou v severozápadní části Chocně. Město tam už připravovalo parcely pro rodinné domy. V Muchově ulici je prostor pro výstavbu tří bytových domů. Studie navrhuje v každém z nich 14 bytů. „Pozemek je plně vlastněný městem. Jsou připraveny přípojky k inženýrským sítím,“ uvedl nedávno na veřejné prezentaci místostarosta Jan Ropek (Živá Choceň).

Město bude jednat s bankami

Při současných cenách by jeden bytový dům stál 60 milionů korun, tři pak vyjdou na 180 milionů korun. V průměru by zájemce byt pořídil za 4,3 milionu korun, k tomu je nutné připočítat úroky, protože si družstvo na výstavbu půjčí od banky. Místostarosta Ropek upozornil, že se výsledné ceny se mohou lišit podle situace na trhu.

Lidé, kteří budou chtít vstoupit do městského družstva Bytstav, zaplatí 5000 korun a později 20 až 30 procent svého podílu, zbytek pak budou splácet 20 let. Město z projektu nebude mít žádné zisky. O úrokové sazbě chce město s bankou začít vyjednávat na jaře příštího roku. „Byty budou velice pěkné, klademe důraz na kvalitu bydlení, lidé ušetří při současných cenách 20 procent a nepotřebují hned všechny peníze na zaplacení bytu,“ dodal Pažin.

Bydlení pro mladé i starší

Bytové domy mají podle návrhu pět nadzemních podlaží, přízemní byty budou s předzahrádkou, v patrech budou mít některé byty balkony, nahoře nabídnou domy zájemcům velkometrážní bydlení. Budovy budou zděné, mají být zateplené, opatřené solárními panely, vytápění zajistí tepelná čerpadla se zemních vrtů s doplněním plynových kotlů.

Město očekává, že na jaře příštího roku bude mít stavební povolení a na podzim by mohla začít výstavba. Tři bytové domy by měly být hotové na konci roku 2025, družstevníci by se pak přestěhovali na jaře 2026.

Radnice bude korigovat, kdo se může o byty ucházet, patrně bude podmínkou trvalé bydliště v Chocni, zvažovat se bude, kolik má žadatel jiných nemovitostí, kolik má dětí, kolik je mu let. O pravidlech bude rozhodovat zastupitelstvo. Město necílí jen na mladé lidi a rodiny s dětmi, mezi kupujícími mohou být i senioři, kteří se například chtějí přestěhovat do menšího bytu, dodal Ropek.