47A3990
Galerie(2)

Zděné konstrukce nového nákupního centra NOVUM v Prešově se nemuseli omítat

Sto tisíc tvárnic Ytong na stavbě, premiéra prefabrikovaných překladů Xella na Slovensku, pohledové zdivo z hrubého neomítnutého stavebního materiálu nebo první obchodní jednotka LIDL z Ytongu – to vše přinesla pro společnost Xella Slovensko výstavba obchodního centra NOVUM v Prešově. Ale pojďme popořadě ...

47A3806 1
47A3926

Nákupní centrum NOVUM, developerský projekt společnosti GEMO DEVELOPMENT, spol. s r.o. přivítalo 23. října 2020 první návštěvníky. Generálním dodavatelem stavby, umístěné v srdci města Prešov byla stavební společnost GEMO Slovensko, spol. s r.o.

Na čtyřech patrech a ploše cca 30.500 m2 vznikly prostory pro každodenní nákupy, obchody světových módních značek, služby, restaurace a kavárny. Nabídku doplňuje jedno z nejmodernějších multikin na Slovensku se sedmi klasickými a jednou VIP kinosálem, dětská herna a fitness centrum.

Na druhém a třetím podzemním podlaží se nachází téměř 500 parkovacích míst. Během nákupů je možné využít nabíjecí stanici pro elektromobily a elektrokola.

47A3609
Zdroj: Xella

Návštěvníci centra, kteří zaparkují v podzemních garážích NOVUM, si při pozorném pohledu možná všimnou, že stěny garáží jsou z pohledového neomítnutého zdiva. Tvárnice Ytong a Silka, ze kterých jsou stěny prešovského obchodního centra postaveny, požadavek investora na zhotovení pohledového zdiva s minimálními náklady na další povrchové úpravy zvládly na jedničku.

A s pórobetonovými tvárnicemi Ytong a vápenopískovými tvárnicemi Silka se podle slov Ing. Martina Lechmana, stavbyvedoucího společnosti GEMO Slovensko, jeho lidem i dobře pracovalo.

47A3636
Zdroj: Xella

„Spokojeni jsme byli také se spoluprací se zástupci společnosti Xella Slovensko, celkový přístup a komunikace s lidmi od Xelly včetně technické podpory fungovaly bez problémů. A vzhledem k potřebě vytvořit pohledové zdivo z hrubého stavebního materiálu to mělo velký význam.

Potřebná byla například opakovaná kontrola provedení konstrukcí, a s tím spojené korekce, které měly vést k finálnímu vzhledu zdiva. Zděné konstrukce jsou z 90 % v Novum jen vymalované a 10 % je omítnutých. Ale zvládli jsme to i díky dobrým vlastnostem těchto materiálů. Jejich velká výhoda je také rychlost při zpracování.

Umožňuje to tenkovrstvé lepení a jednoduchá korekce pohledové strany zdiva, stěna se jednoduše dá přebrousit a dosáhnout tak požadovaný vzhled. Tvárnice jsou navíc přesné, lehké a snadno opracovatelné.“

47A3729
Zdroj: Xella

„Na stavbu NOVUM jsme dodávali cca 2400 m3 pórobetonových tvárnic Ytong. Z 80 m3 vápenopískových tvárnic Silka jsou v obchodním centru dělící stěny v zásobovacích prostorách. Poprvé na Slovensku byly v prešovském centru použity prefabrikované překlady Xella a jejich vysoká únosnost, jednoduchá a rychlá montáž a kompatibilita se systémem Ytong a Silka se zde plně prokázala.

Další zajímavostí bylo, že jsme tu dodávali materiál pro „stavbu ve stavbě“. Konkrétně šlo o výstavbu obchodní jednotky LIDL v nákupním centru Novum. LIDL má pro své obchody vlastní stavební systém, ale v prešovském centru jsou na stěnách obchodu tvárnice Ytong. Pozemní stavitelství Žilina, které stavbu realizovalo, si práci s našimi tvárnicemi také chválilo.

Byla to opravdu velká a zajímavá realizace, se společností GEMO již druhá v pořadí na Slovensku /první bylo FORUM v Popradě/. Dílo se podařilo i díky vysoce profesionálnímu týmu společnosti GEMO a obchodním partnerům společnosti Xella Slovensko …. samotného mě překvapilo, že součet tvárnic, které jsme zde dodávali, se vyšplhal na číslo 100 000! „ říká Bruno Šimko, regionální zástupce Xella Slovensko.

ZDROJ: PR článek společnosti Xella