Možnosti a limity zastínění velkoformátových oken

Velkoformátová okna a prosklené stěny jsou dnes u architektů trendy, někdy ale vyvstává komplikace s jejich zastíněním. Co vyžaduje stínění velkých oken a proč jsou screenové rolety oblíbenější?

Venkovní žaluzie i screenové rolety zastíní velké plochy, mají ale svoje limity. Řešení je často individuální a rozhoduje o něm designová i funkční stránka stíněné plochy.

Venkovní žaluzie zastíní až 9 m²

Venkovní žaluzie běžně stíní okna rodinných domů, bytů nebo kancelářských budov. Oblíbené jsou díky naklápěcím lamelám, kterými si pohodlně regulujete míru zastínění.

„Venkovní žaluzie vedené ve vodicích profilech zastíní plochu až 9 m². Na rodinných domech a bytech se ale častěji setkáváme s menšími rozměry,” říká Lukáš Musil, obchodní zástupce české výrobní firmy venkovního stínění NEVA.

V praxi se na větší plochy u rodinných domů nebo bytů využívá více kusů žaluzií, které nabízí větší možnost manipulace se světlem. Část okna tak může zůstat zatemněná a druhou si naklopením lamel dovnitř pustíte trochu světla. U HS portálů nebo francouzských oken vedoucích na terasu si s více kusy žaluzií jednoduše vytáhnete žaluzie jen u části, kudy potřebuje projít, a zbytek místnosti zůstane zastíněný.

Abyste mohli vést na jednom okně více kusů žaluzií vedle sebe, musíte sáhnout

  • po vodicích lánkách, se kterými ale žaluzie z velké části přichází o odolnost proti větru,
  • nebo po speciálním sloupku pro vedení žaluzií, který zase není tak elegantní.
Zdroj: JUB

Screenové rolety jsou odolné i ve velkých rozměrech

Screenové rolety se vyrábí z látky potažené PVC, která je extrémně odolná, a proto se dají použít ve větších rozměrech než například klasické rolety nebo hliníkové žaluzie. I při velkých rozměrech si drží vysokou odolnost vůči větru. Při stínění velkých ploch se proto nejčastěji setkáte právě se screenovými roletami. Ve variantě ZIPscreen, kdy je látka pomocí zipu pevně vedená ve vodicích profilech, zastíní plochu až 24 m² s rozměry 4 × 6 m.

Nevýhodou venkovních látkových rolet je, že na jednom okně nejdou vést dvě vedle sebe. Screen musí být na každé straně ukotven do sloupku, což vyžaduje speciální řešení, které většina výrobců nenabízí.

Řešení je individuální

Před objednáním venkovního stínění je vždy dobré zeptat se na všechny možnosti zastínění, klidně u více firem. Zastínění velkých ploch je individuální záležitost a rozhodovat může i možnost montáže.

ZDROJ: PR článek společnosti Žaluzie Neva