Partneři sekce:

Stěny a příčky ze sádrovláknitých desek

Stěny a příčky ze sádrovláknitých desek

Sádrovláknité desky s profilovanými hranami jsou ideálním řešením pro rychlou a nákladově úspornou výstavbu vnitřních příček, opláštění stropů a střešních šikmin. Profil hrany je tvořen lehce zešikmenou plochou a zkosením na straně desky. Osvědčené spárovací techniky (lepená a tmelená spára) u běžných sádrovláknitých desek se s deskami s profilovanou hranou rozšiřují o mimořádně hospodárný a stabilní spárovací systém se všemi výhodami těchto materiálů.

I když se sádrovláknité desky vyrábí ze stejných surovin jako sádrokarton, ve srovnání se svým „starším příbuzným“ jsou výrazně tvrdší, pevnější a odolnější vůči proražení.

Zpracování a opracování sádrokartonových desek i sádrovláknitých desek je obdobné, snadné a zvládne se i s jednoduchým ručním nářadím. Oba typy desek stačí naříznout a zlomit přes hranu, jen u sádrovláknitých desek musíme použít nože s hrotem z tvrdokovu.

Co budete potrěbovat
 • Sádrovláknité desky Fermacell s profilovanými hranami s tloušťkou 10 nebo 12,5 mm a rozměry desky:
  2 000 × 1 250 mm – 4x hrana (po obvodě)
  2 540 × 1 250 mm – 2x hrana (delší strany na opláštění na výšku místnosti)
 • armovací páska Fermacell TB
 • spárovací tmel Fermacell
 • papírová nebo sklotextilní páska
 • samořezné šrouby Fermacell

Nářadí: pilka, špachtle, nůžky, aku šroubovák

Desky lze samozřejmě řezat ruční, elektrickou okružní nebo elektrickou přímočarou pilou. Na desky Fermacell se dají bez problémů lepit jakékoliv obklady z keramického materiálu včetně velkoformátové dlažby. Provedení spár s deskami je velmi jednoduché – vždy dvě desky s profilovanou hranou se spojí na tupo. Upevnění se provádí bez pnutí obvyklými spojovacími prostředky a v obvyklých osových vzdálenostech. Do spáry se vkládá armovací páska, která se nalepí před spárováním přes spáru. Následně se spára vytmelí spárovacím tmelem. Alternativně se mohou použít vyztužující papírové nebo sklotextilní pásky šířky 50 až 60 mm.

Materiály:
 • rychlé a snadné vytvoření rovné plochy
 • 2/3 upevňovacích prostředků se přetmelí v jednom pracovním kroku při tmelení spáry
 • žádný prořez při zpracování
 • vynikající pevnostní, akustické a protipožární parametry


01 | Umístění
Pokládání sádrovláknitých desek Fermacell s profilovanou hranou se provádí bez prořezu s přesazením. Vzájemné přesazení desek musí činit min. 200 mm. Doporučuje se použití desek na výšku stěny.


02 | Šroubování
Na kovové spodní konstrukce se sádrovláknité desky upevňují přímo a bez předvrtání s použitím speciálních rychlořezných šroubů. K upevňování se v praxi osvědčily elektrické vrtací šroubováky (výkon cca 350 W, jmenovité otáčky 0 až 2 000 ot./min.) nebo šroubovací přípravky na obvyklých vrtačkách. Rychlořezné šrouby lze použít také k upevnění desek na dřevěnou spodní konstrukci.


03 | Armování
Do spáry se vkládá armovací páska. Používá se samolepicí armovací páska Fermacell TB, která se nalepí před spárováním přes spáru.


04 | Spárování
Spárovací tmel se protlačí oky v armovací pásce do kořene spáry a šikmá část se dokonale vyplní. Alternativně se mohou použít vyztužující papírové nebo sklotextilní pásky šířky 50 až 60 mm. Tyto se vkládají při prvním spárování do spáry. Po vyschnutí spárovacího tmelu Fermacell následuje druhé tmelení. Pro vyplnění spáry se používá spárovací tmel Fermacell.


05 | Výsledný produkt
Hotová stěna má při dodržení zmíněného postupu celistvý charakter.

TEXT: PETER ŠOVČÍK
FOTO: FERMACELL

Článek byl uveřejněn v Realizace staveb.