Skrytá zárubeň AKTIVE a posuvný systém PREMIUM

Stavební otvory a překlady

Partneři sekce:

Při jakékoli stavbě nebo rozsáhlé rekonstrukci bude s nejvyšší pravděpodobností nutné řešit i otázku překladů nad stavebními otvory pro okna a dveře, které mají za úkol přenášet statické působení zdiva. Jak je správně vybrat a na co nezapomenout?

Stavební překlady by ve většině případů neměly chybět u interiérových dveří. To však neplatí stoprocentně! Zda bude u stavebního otvoru pro interiérové dveře nutné použít překlad, závisí především na použitém systému výstavby. Co se týče zděné příčky, zde je potřeba umístit překlad nad stavební otvor vždy, jelikož žádná zárubeň ani stavební pouzdro nedokážou nést váhu cihel nad sebou.

U sádrokartonové příčky toto nutné není. Základním nosným prvkem sádrokartonové příčky je totiž tzv. rastr, tvořený z kovových profilů, které tvoří potřebný pevnostní prvek nahrazující překlady. Na tuto konstrukci se pak aplikují sádrokartonové desky.

Skryté zárubně

Současným trendům vládne minimalismus. A tyto trendy následují také skryté zárubně, které se vyznačují absencí jakékoliv viditelné obložky. Skryté zárubně vyžadují pečlivou stavební přípravu, která se liší u suché a mokré výstavby. Délku a typ překladu určuje stavební systém. Stavební otvor pro skryté zárubně je stejně velký jako pro standardní zárubně s obložkou.

Zděná příčka

Na vybudování zděného stavebního otvoru je kladeno několik základních požadavků – stavební otvor musí být dokonale rovný, jeho šířka musí být z každé strany větší o 5 cm, než je vnější šířka zárubně. Celková šířka stavebního otvoru tedy bude o 10 cm větší, než je vnější šířka zárubně, a nakonec výška stavebního otvoru opět musí být o 5 cm větší než vnější výška zárubně. Tato rezerva je důležitá pro pohodlné vložení zárubní do stavebního otvoru. Zárubeň se usazuje na výšku dokončené podlahy.

SDK příčka

Stavební otvor u sádrokartonových příček vytvoří montážníci prostřednictvím konstrukce z hliníkových profilů, na které se následně upevní sádrokartonové desky. Skryté zárubně lze zabudovat jak do jed­noplášťové, tak i dvouplášťové varianty sádrokartonové příčky. Po obvodu sta­vebního otvoru je lepší použít UA profily, které jsou pevnější a mají vyšší tloušťku.

Dveře MASTER DOOR ve skryté zárubni AKTIVE v provedení bez nadpraží
Dveře MASTER DOOR ve skryté zárubni AKTIVE v provedení bez nadpraží |

Stavební pouzdra

U dveří zasouvacích do stavebního pouzdra je důležité nezapomenout, že stavební otvor musí být dvojnásobný. Kromě šířky vlastních dveří je také třeba počítat s šířkou plechové kapsy, do které budou dveře zajíždět. Co se týče překladu, ten je nutné usadit nejen nad dveřní otvor, ale nad celou konstrukci pouzdra.

Stavební pouzdro totiž nemá nosnou funkci, a proto je potřeba jej brát jako pokračování samotného dveřního otvoru. Délka přesahu překladu přes pouzdro pak závisí na konkrétním stavebním systému, zda se jedná o zeď nosnou, či dělicí příčku a jaká je její tloušťka.

Pokud má šířka dokončené příčky rozměry pouze 10 či 12,5 cm, pouzdro je vždy usazeno zároveň se zdí. Pokud je šířka zdi vyšší, je na výběr, zda bude pouzdro usazeno na střed, či asymetricky k jednomu z krajů příčky. Rozměry stavebního otvoru i postup usazení stavebního pouzdra se liší podle toho, zda budou dveře umístěny do zděné či do sádrokartonové příčky.

Zděná příčka

Stavební otvor pro osazení do zděné příčky by měl být přibližně o 4 cm širší a o 2 cm vyšší, než je celková šířka a výška stavebního pouzdra, po usazení a vyvá­žení se pouzdro ukotví pomocí připrave­ných kotvicích plechů a dále nízkoexpanzní pěnou, která nezpůsobuje deformaci pouzdra.

Stavební pouzdro se zabudovává do výšky dokončené finální podlahy, po vytvrdnutí pěny je možno pouzdro omítnout, plechová kapsa pouzdra pro zeď je opatřena navíc tzv. armovací sítí, díky které omítka na pouzdře lépe drží.

SDK příčka

Rozměry stavebního otvoru pro dveře odpovídají rozměrům pouzdra – rastr z CW profilů je lepší nechat nezaklope­ný SDK deskou a po vložení stavebního pouzdra upravit stavební otvor posu­nem bočnic z CW rastru, pouzdro se usa­zuje do SDK profilů, na závěr se pouzdro opláští sádrokartonovou deskou a dle potřeby provede dotmelení spár.

Skryté zárubně EMOTIVE reverzní otevírání
Skryté zárubně EMOTIVE reverzní otevírání |

Posuv i bez pouzdra

Posuvné dveře ovšem lze řešit i v prostorech, kde není dostatečně velký stavební otvor pro umístění posuvných dveří i s pouzdrem. Řešení se nabízí v podobě posuvného systému po stěně, který vyžaduje stavební otvor pouze pro samotné dveře. Nad vlastním průchozím otvorem je pak potřeba mít v příčce opět zabudovaný pevný překlad, který zároveň většinou slouží i jako pevný kotvicí podklad pro připevnění konzoly na posouvání dveří.

Posuvné dveře bez překladu

Jiná situace nastává u posuvného systému, který je skrytý v pohledovém SDK stropě bez potřebné nosné funkce. Pak je třeba vyřešit kotvení posuvné kolejnice přímo do nosného stropu, který je pod tím pohledovým zcela skrytý. I na toto už výrobci našli jednoduché a praktické řešení.

Firma JAP FUTURE ze svých výrobků doporučuje například systém Premium, který využívá vlastního nepohledového stropu, do kterého se prostřednictvím závitových tyčí kotví. Poledový sádrokartonový strop kolejnici dlouhou až šest metrů elegantně skryje.

Dveře až ke stropu

Řešení existuje samozřejmě i pro otočné dveře bez nadpraží, tedy variantu, kdy dveřní křídlo sahá od podlahy až ke stropu. Ani zde není nutný klasický překlad, protože jeho funkci opět převezme samotný strop. V takovém případě je vhodné volit nejen dveře, které jsou speciálně vyztuženy, aby váhu unesly, ale rovněž speciálně vyztužit i příčky – například hliníkem, který celému systému dovolí dosáhnout i vyšších světlých výšek, než kolik jsou běžné výšky inte­riérů českých domácností.

NOVINKA: Bez překladu i v obkladu stěny
Další možností, kdy není potřeba překlad nade dveřmi, je jejich použití v rámci obkladu stěny. Při využití například obkladového systému stěn EFEKTA mohou dveře sahat až do stropu a v tom případě opět odpadá potřeba řešení překladů. Vše řeší nový typ skryté zárubně, která dodává řešení i bez nadpraží, a tedy i bez překladu.
TIP: PROFIKIT složit, teď!
Šikovnou novinkou v oblasti stavebních pouzder je skládací obložkové stavební pouzdro PROFIKIT, které si sestavíte sami raz dva a to přímo na stavbě. Klasická stavební pouzdra zabírají při přepravě a manipulaci poměrně hodně místa. PROFIKIT byl vyroben s cílem zmenšit přepravní rozměry stavebního pouzdra na minimum, aby se s ním snadno procházelo a vytáčelo v úzkých chodbách a místnostech. Proto byla jeho konstrukce odlehčena o pevnou bočnici. Pouzdro je na stavbu dodáváno v demontovaném stavu a díky tomu jsou jeho transportní rozměry až šestkrát menší než u běžných stavebních pouzder. Sestavit stavební pouzdro zvládne každý alespoň trošku manuálně zručný kutil během pár minut. Konstrukce je totiž připravena tak, aby jeho seskládání proběhlo snadno pomocí předchystaných spojů, které do sebe stačí pouze zasunout a zacvaknout – bez šroubů a šroubováku.
Text + foto: JAP FUTURE

Článek byl uveřejněn v časopise Realizace staveb 2/2019.