Partneři sekce:

Rekonstrukce obvodového pláště obchodního centra s materiály FERMACELL

Rekonstrukce obvodového pláště obchodního centra s materiály FERMACELL

Objekt obchodního centra NOSRETI v Brně se nachází v blízkosti centra města na jedné z hlavních dopravních tepen – na ulici Křenová. Provozovatel obchodního centra se v loňském roce rozhodl dodat vzhledu budovy moderní ráz a v červnu 2012 zahájila stavební společnost Stavoprojekta Brno přípravné práce na regeneraci obvodového pláště a na výměně stávajících oken. Plášť budovy z boletických panelů je po rekonstrukci tvořen sádrovláknitými deskami FERMACELL o tloušťce 15 mm.

Administrativní budova nabízí více než 4 500 m2 kancelářských a prodejních ploch, dále garáže a skladovací plochy na parkovišti a v suterénu budovy. Jedná se o čtyřpodlažní skelet p rozměru zhruba 73 × 19,4 m s konstrukční výškou patra 4,2 m. Vlastní skelet je železobetonový s přibližným užitečným zatížením více než 10 kN/m2 a je využíván pro kanceláře.

Plášť objektu byl tvořen boletickými panely, což byl ve své době přepychový plášť, který mohl být pouze na vybraných budovách. Skleněné výplně spolu s hliníkovými upevňovacími elementy, které jsou v nich použité, však nyní dožívají. Původní zateplení navíc nevyhovuje současným požadavkům na tepelněizolační vlastnosti konstrukce. Dobrým příkladem, jak lze efektivně objekty s boletickými panely rekonstruovat, samozřejmě v souladu se současnými požadavky na statické a tepelněizolační vlastnosti konstrukce, je i rekonstrukce obchodního centra NOSRETI v Brně.

Boletické panely na objektu tvořily ocelové rámy tvaru H pro panel šířky 1,2 m a výšky 4,2 m, které byly vyplněny minerální vatou a opláštěny skleněnými tabulemi. V průběhu rekonstrukce byly současné nevyhovující vrstvy pláště odstraněny a nahrazeny současnými materiály. Projektant rekonstrukce, Radek Hrbáček DiS., navrhl plášť ze sádrovláknitých desek FERMACELL tloušťky 15 mm, které vyhovovaly požadavkům na statiku i svými tepelněizolačními parametry. Po rekonstrukci je celý objekt (cca 2 000m2) opláštěn deskami FERMACELL 2 000 × 1 250 × 15 mm. Celá rekonstrukce proběhla rychle v průběhu letních měsíců a na podzim 2012 už na budově zářila zcela nová fasáda.

–>–>

RubrikyObvodové konstrukce