Partneři sekce:
  • Rehau
  • Isover

Rychlý a bezpečný systém pro bednění vodorovných konstrukcí

Systém nabízí jednoduché a rychlé obednění velkých ploch.

Zaklínadlem na dnešních stavbách je často rychlost realizace. Některé technologické procesy ovšem urychlit nejdou, rychlost ostatních ale lze často výrazně ovlivnit použitím profesionální techniky a správných postupů.

Například při realizaci monolitických konstrukcí je jedním z rozhodujících faktorů volba bednicí techniky. Není proto divu, že se na trhu objevují vskutku revoluční systémy, které jsou nejen rychlé, ale přinášejí na staveniště i vyšší bezpečnost. Jedním z těchto systémů je například stropní prvkové bednění Dokadek 30, které vyvinula a na náš trh dodává společnost Doka.

Stavebnicový systém prvkového bednění je navržen pro rychlé obednění velkých ploch pravidelných tvarů. Díky prvkům pro přímé napojení nosníkového bednění je ale jednoduché spojit v rámci stavby rychlost systému Dokadek 30 i variabilitu systému Dokaflex.

O systému

Vysoká rychlost obednění je dána nejen velikostí prvků 3 m2, ale také díky unikátnímu systému montáže ze země, a to i při větších podpěrných výškách stropů. To znamená, že systém přináší na staveniště i vyšší bezpečnost při montáži bednění, protože není nutné se pohybovat po konstrukci.

Bez dodatečných stropních podpěr se obejde i obednění doplňkových oblastí, protože systém disponuje závěsným třmenem pro běžné nosníky. Pak už je hračkou dobednit oblasti například kolem sloupů. Systém přináší i jednodušší logistiku na stavbě, kdy lze prvky jednoduše ručně přenášet či převážet na vozíku, a není tak třeba vytěžovat jeřáb.

Panely jsou osazeny bednicí deskou Xlife s kvalitním překližkovým jádrem a speciálním plastovým povrchem, takže přináší hladký a lesklý otisk, který je snadno využitelný i v případě vyšších požadavků na povrch betonů.

Otisk je vhodný i pro aplikace s pohledovým betonem.
Otisk je vhodný i pro aplikace s pohledovým betonem. |

Individuální uzpůsobení

Pro každý monolitický projekt může být vhodný jiný systém stropního bednění v závislosti na místních podmínkách stavby i záměru stavitele.

Bednicí plášť – stropní desky často zůstávají v pohledové kvalitě nebo jen ošetřené nátěrem. Výběr bednicího pláště a skladby bednicích desek či prvků bednění je proto důležitým krokem při plánování bednění stropu.

Podpěra stropního bednění – tradiční stropní podpěry Doka Eurex mohou být při vyšších výškách bednění stropní desky nahrazeny nosnými věžemi Staxo 40, respektive Staxo 100.

Ještě rychlejší průběh stavby je zajištěn díky brzkému odbednění pomocí spouštěcí hlavy Dokadek XF.
Ještě rychlejší průběh stavby je zajištěn díky brzkému odbednění pomocí spouštěcí hlavy Dokadek XF. |

Nosníkové stropní bednění – navržené stropní bednění je rychlé, flexibilní a uzpůsobitelné pro libovolný půdorys; je v základu tvořeno stropními podpěrami, dřevěnými bednicími nosníky a bednicí deskou. Volný výběr bednicích desek splňuje všechny představy architektů, pokud jde o vzhled betonu.

Prvkové stropní bednění – Bednění se montuje jednoduše ze země a systém zakládání panelů do úložných hlav je předurčuje k velmi rychlému progresu při přípravě pro betonáž. Odbednění není o nic složitější.

Bednicí stoly – Komplety bednicích prvků pro rychlé, hospodárné a bezpečné bednění velkých ploch představují i předpřipravené bednicí stoly bednící stoly Dokamatic nebo Dokaflex.

asově úsporné dobednění u stěn je možné díky plynulému přechodu na Dokaflex.
Časově úsporné dobednění u stěn je možné díky plynulému přechodu na Dokaflex. |
Bezpečnost
I přesto, že bednicí systémy Doka jsou projektovány s ohledem na snadné a bezpečné nasazení, je třeba mít na zřeteli, že nejvyšší zárukou toho, že se stavebníkům nic nestane, je opatrnost a zajištění stavebního objektu. Proto Doka nabízí nejen bednicí systémy, ale ucelený program bezpečnostních prvků. Do něj spadá například ochrana volného okraje XP, pracovní plošiny a lávky či bezpečné výstupové systémy, které nacházejí své uplatnění právě zejména v případě bednění stropních desek.
Text + Foto: Doka

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 5/2018.

RubrikyCement a beton