thumbnail PICT0018

Vysoká požární odolnost stěn opláštěných deskami CETRIS®

Požární odolnost je schopnost stavebních konstrukcí odolávat účinku požáru. Výše požární odolnosti je ovlivněna skladbou materiálů.

Cementotřískové desky CETRIS® zařazené do třídy reakce na oheň A2 – s1,d0 se příznivě podílí na zvýšení odolnosti vůči ohni v případě dělících stěn.

Desky CETRIS® mimo nehořlavosti zvyšují i  tuhost celé stěny v rovině, zejména při působení vodorovně působícího zatížení. Stěny opláštěné cementotřískovými deskami CETRIS® dosahují současně vysokých hodnot vzduchové neprůzvučnosti, které jsou  vyžadovány po konstrukcích oddělujících prostory v obytných a ubytovacích prostorech.

Samotné cementotřískové desky CETRIS® BASIC se kladou se spárou, která je v případě protipožárních konstrukcí  vyplněna požárním trvale pružným tmelem. Desky CETRIS®  BASIC se k nosné konstrukci kotví vruty.  Při požadavku na vyšší požární odolnost je ještě do dutiny vložena kamenná vlna tl. min. 60 mm.

thumbnail DSCN0353
Zdroj: CIDEM Hranice

Dělící stěny opláštěné cementotřískovými deskami CETRIS® s nosnou konstrukcí z pozinkovaných CW a UW profilů jsou otestovány v různých skladbách s odolností 15 – 180 minut. Současně stěnová konstrukce vykazuje vysoké hodnoty vzduchové neprůzvučnosti.

Například stěna opláštěná oboustranně dvěma vrstvami desek CETRIS® BASIC 12 mm dokáže odolat účinkům normového požáru po dobu 120 minut  a současně sníží přenos hluku až o 56 dB.

Skladby stěn s deskami CETRIS®s ocelovou nosnou konstrukcí jsou zařazeny do stavebních konstrukcí druhu DP1.

thumbnail DSCN6644
Zdroj: CIDEM Hranice

V oblasti dřevostaveb je použit jako nosný prvek dřevěný hranol / sloupek. I přesto, že se jedná o materiál hořlavý a snadno zápalný, lze dosáhnout i u těchto skladeb vysokých hodnot požární odolnosti složených stěnových konstrukcí.

U dřevěných prvků při vystavení ohni dochází k postupnému odhořívání a konstrukce si současně zachovávají svou tuhost a únosnost po dlouhou dobu, kterou lze určit z tzv. zbytkového průřezu.

Při opláštění nehořlavými cementotřískovými deskami CETRIS® v kombinaci s výplní z kamenné vlny třídy reakce na oheň A1 lze vytvořit stěnu odolávající až 90 minut účinkům normového požáru.

Více informací  najdete na https://www.cetris.cz/systemy/pozarni-systemy/

thumbnail pož stěna
Zdroj: CIDEM Hranice

Výčet stěnových skladeb konstrukcí opláštěných deskami CETRIS® s požární odolností je značný,  pro usnadnění návrhu slouží  kompletní sortiment  výrobků zpracovaný do podoby elektronického katalogu 3D prvků. Elektronická knihovna konstrukcí pro BIM představuje digitální podobu technického katalogu CETRIS® Podklady pro projektování a realizaci staveb.

Doplněk je kompatibilní pro programy Revit 2016, 2017, 2018, 2019 a Archicad 18, 19, 20, 21, 22 pro Windows a macOS. Výhodou je automatická aktualizací všech dat on-line.

Ke stažení je doplněk na webových stránkách výrobce cementotřískových desek

https://www.cetris.cz/bim-object/

ZDROJ: PR článek společnosti CIDEM Hranice, a.s.