Zdravý dům díky energeticky efektivnímu větrání a stínění

Partneři sekce:

Vyšší kvalita současných stavebních materiálů a vyšší preciznost při zpracování stavebního detailu brání přirozené výměně vzduchu, jak tomu bylo v domech našich prarodičů. Větrání a přísun čerstvého vzduchu jsou pro naše zdraví velmi důležité a měli bychom mu věnovat dostatek pozornosti.

Stejně tak jako nás neustále rostoucí náklady za energie nutí zamýšlet se nad úsporami při výstavbě domu i po dobu jeho užívání, musíme se nutně zamyslet i nad kvalitou vnitřního prostředí. Dům je nejen potřeba v zimě vytopit, ale zároveň zajistit kvalitní větrání a v letních měsících zabránit jeho přehřívání.

Zdroj: RENSON Ventilation

Řízené větrání

Trvalé, a hlavně řízené větrání v dobře izolovaných domech je jediné správné řešení nové výstavby. Znečištěný vzduch se odvádí mimo dům a je neustále nahrazován čerstvým vnějším vzduchem. Řízené větrání zároveň zajistí, že se větrá jen tolik, kolik je potřeba. Výměna vzduchu přes otevřená okna je v porovnání s mechanickou ventilací sice vysoce efektivní, ale zcela bez kontroly nad kvalitou vnitřního prostředí a náklady na vytápění.

Healthbox 3

Healthbox 3 společnosti Renson je zařízení, které nepřetržitě monitoruje kvalitu vnitřního vzduchu (CO2, vlhkost, VOC) dynamickými senzory. Ty monitorují samostatně každou místnost domu nebo bytu. Pokud větrací jednotka vyhodnotí překročení naprogramovaných limitů kvality vzduchu, upraví výkon větrání pro aktuální situaci a začne z dané místnosti odvádět znečištěný vzduch.

Intenzita větrání je tak přizpůsobena aktuálnímu stavu a potřebě domácnosti. Vzduch se vymění, resp. se větrání omezí i bez našeho zásahu. Výkon větrání je samozřejmě možné také regulovat jednoduchými pokyny přes mobilní aplikaci.

Healthbox
Healthbox | Zdroj: RENSON Ventilation

Invisivent Air/Comfort

Diskrétní větrací mřížka umístěná nad rámem okna umožňuje regulovaný přívod čerstvého vzduchu a nenarušuje celkový vzhled okna. Samoregulační vnitřní klapka v přední části mřížky zabraňuje vzniku průvanu a přizpůsobuje se tlaku větru.

Invisivent má vysokou odolnost proti vnějšímu hluku – v otevřené pozici dokáže naplnit parametry okna s hlukovou izolací a je určený i pro extrémní zatížení způsobené umístěním bytu poblíž rušných dopravně zatížených ulic. Zároveň má velmi dobrý koeficient U (W/m2.K), takže je kombinovatelný se všemi druhy a materiály oken. Je osazený síťkou proti hmyzu a může být doplněn antistatickým prachovým filtrem. K dispozici jsou regulátory i usměrňovače větrání.

Větrací jednotka je navržena tak, aby využívala tzv. Coandova efektu, tzn. fyzikálního jevu umožňujícím smísení chladného a teplého vzduchu přirozeným způsobem.

Endura Delta

Centrální rekuperační jednotka Endura Delta patří k vyvážené ventilační skupině známé jako ventilační systémy typu D. Všechny rekuperační jednotky mají již v základní výbavě senzory CO2, vlhkosti a VOC (pachy), které soustavně monitorují kvalitu vnitřního prostředí.

Díky tomu mohou pracovat s vysokou energetickou účinností. Intenzita větrání se zvýší pouze tehdy, pokud některý ze sledovaných parametrů překročí nastavený limit. Celý proces probíhá zcela automaticky a je možné ho sledovat, příp. do něj zasahovat prostřednictvím dotykového displeje nebo v mobilní aplikaci.

Endura Delta | Zdroj: RENSON Ventilation

Endura Twist

Tzv. decentrální rekuperační jednotky Endura Twist mohou být instalovány horizontálně (nad rám okna) nebo vertikálně (zboku okenního rámu). Ve vertikální poloze se dají kombinovat se stínicími roletami nebo žaluziemi. Jsou vhodné do novostaveb i rekonstruovaných objektů, např. pokud zde není prostor pro vedení potrubních rozvodů centrálního systému.

Inovativní technologie periodického střídání minimálně dvou ventilátorů zajišťuje současně kontinuální přívod čerstvého vzduchu a zároveň se stará o odvod znečištěného vzduchu. Každá větrací sekce cyklicky střídá přívod a odvod vzduchu tak, aby se dosáhlo maximální účinnosti rekuperace tepla.

Jednotky Endura Twist mají malou spotřebu elektrické energie a nízkou hlučnost. Jsou volitelně dostupné s ovládacím displejem, který má integrovaný senzor kvality vzduchu a jsou osazeny filtry G3 nebo F7. Jednotka je chráněna před namrzáním v zimních měsících. V létě se naopak brání přívodu rozpáleného vnějšího vzduchu do domu.

EnduraTwist
EnduraTwist | Zdroj: RENSON Ventilation

Renson Waves

Malý inteligentní ventilátor Waves je vybaven senzory (CO2, VOC, vlhkost), které pravidelně monitorují kvalitu vzduchu a na základě jejich vstupů řídicí jednotka upravuje výkon odsávání. Waves je velmi ekonomický a efektivní, ale zároveň tichý. Maximální větrací výkon je 75 m3/h (38 Pa), maximální spotřeba pouhých 4,5 W.

Díky mobilní aplikaci můžete kdykoliv ověřit kvalitu vzduchu u vás doma. S Renson Waves můžete dosáhnout kvalitního vnitřního prostředí bez potřeby vedení potrubních rozvodů.

Waves
Waves | Zdroj: RENSON Ventilation

Screenové rolety pro zdravé vnitřní klima i v letných měsících

Pokud chceme skutečně šetřit energie při provozu našeho domu, nemůžeme při jeho návrhu opomenout stínění. Díky dynamickému vnějšímu stínění dokážeme eliminovat potřebu aktivního letního chlazení domu a v zimních měsících naopak umožníme slunci, aby nám pomohlo s jeho vytápěním.

Zdroj: RENSON Ventilation

Renson fixscreen minimal

Screenové rolety Renson Fixscreen Minimal jsou jako stvořené pro architekturu 21. století. Okna s minimalistickým rámem často nenechávají příliš možností pro instalaci kvalitního stínění. A právě proto Renson vyvinul rolety Minimal, které díky pohledové šířce bočních vodicích lišt pouhé 2 cm mohou být instalovány na všechny nejmodernější okenní systémy, bez toho, že by rušivě zasahovaly do výhledu.

Zdroj: RENSON Ventilation

Tento fakt oceníte i při rekonstrukci objektu nebo potřebě dodatečné instalace, protože díky svému minimalistickému designu, čistým linkám bez viditelných hlaviček šroubů nebudou nijak rušit celkový design domu ani při dodatečné montáži.

Díky novému designu a skvělému technickému zpracování navíc rolety i ve volně stojící aplikaci odolají větru do rychlosti 100 km/h. Jsou tak jako stvořené pro stínění lodžií nebo otevřených pergol.

www.renson.eu

Tomáš Strnad
Architect advisor Czech republic
+420 777 809 283
tomas.strnad@renson.net

ZDROJ: PR článek společnosti RENSON Ventilation