Ventilátor RadiCal zajistí optimální klima pro vaše bydlení

Hovoříme-li o centrální bytové ventilaci a klimatizaci, stejně jako o tepelných čerpadlech, čističkách vzduchu a chlazení rozvaděčů, snižování spotřeby energie je jasným trendem. Jedním ze způsobů, jak na tento fakt výrobci reagují, je navrhování svých produktů tak, aby minimalizovaly tlakové ztráty ventilátoru související s instalací.

Ventilační a klimatizační zařízení musejí být zároveň co nejkompaktnější a zároveň efektivní a tiché. Přesně s ohledem na tyto požadavky vyvinula společnost ebm-papst druhou generaci radiálních ventilátorů RadiCal (obr. 1 a 2). Aerodynamicky optimalizované, zdokonalené motory GreenTech EC a další vylepšení řídicí elektroniky představují hlavní benefity nové řady. Do nabídky byla zařazena také další velikost, která zákazníkům ještě více usnadňuje nalezení vhodného řešení.

Obr. 2
Obr. 2 | Zdroj: ebm-papst

Nová konstrukce lopatek zlepšuje aerodynamiku

Vývojáři využili výhod odolného plastového materiálu, který nabízí konstrukční volnost ve všech třech rozměrech – díky tomu bylo možné dosáhnout inovativní geometrie lopatek, která pomáhá výrazně zvýšit účinnost a snížit hlučnost (obr. 3) a zároveň se zvýšila pevnost oběžného kola.

Šikmé vzpěry skříně zajištují další zvýšení vzduchového výkonu. Tvar vzpěr může být v ose měněn tak, aby se co nejúčinněji zamezilo turbulentnímu proudění. Větší je i průměr sání, čímž je zajištěn větší průtok vzduchu oběžným kolem. Například u velikosti 190 byl průměr sání zvětšen ze 132 na 150 mm.

Obr. 3
Obr. 3 | Zdroj: ebm-papst

Výrazné snížení hluku

V případě ventilátorů RadiCal druhé generace umožnily nové výrobní postupy výrazně zmenšit vzduchovou mezeru v závislosti na velikosti. Díky tomu dochází k menším turbulencím, zvyšuje se účinnost a snižuje se hluk (obr. 4). Tomu napomáhá i nová mřížka (obr. 5). Ve srovnání se současnou sériovou verzí je až o 2 dB(A) tišší (obr. 6).

Obr. 4
Obr. 4 | Zdroj: ebm-papst

Nová generace motoru

Ke snížení hluku přispívají i nové EC motory. Při změně rychlosti nedochází k žádným rušivým rezonancím. Kromě výborných hlukových charakteristik se nová generace motorů může pochlubit také vynikajícími EMC charakteristikami a odolností. Komutační a řídicí elektronika je sladěna     s motory a umožňuje přesně nastavit průtok vzduchu a pracovní bod. Ovládání a monitorování je možné buď přes 0 – 10 V/PWM nebo volitelně přes MODBUS-RTU od varianty 170 W. Síťové propojení přes komunikační sběrnici pak umožňuje využít data motoru například pro preventivní údržbu nebo rychle přizpůsobit ventilátory změnám provozních podmínek.

Druhá generace ventilátorů RadiCal bude k dispozici ve známých velikostech motoru 175, 190, 225, 250 a 280 a nově i ve velikosti 206.

Obr. 5
Obr. 5 | Zdroj: ebm-papst

O společnosti ebm-papst

Skupina ebm-papst, rodinná firma se sídlem v německém Mulfingenu, je lídrem na světovém trhu ventilátorů a pohonů. Společnost byla založena v roce 1963, stala se lídrem v oblasti motorových technologií, elektroniky a aerodynamiky a průběžně nastavuje mezinárodní tržní standardy. S více než 20 000 produkty nabízí ebm-papst přizpůsobená, energeticky účinná a inteligentní řešení pro prakticky jakékoli požadavky na ventilaci a pohon.

Ve fiskálním roce 2021–22 dosáhl “skrytý šampión” obratu 2288 miliardy EUR.  Skupina zaměstnává zhruba 15 000 lidí ve 29 výrobních závodech (v Německu, Číně a USA, abychom jmenovali alespoň některé) a v 51 prodejních zastoupeních po celém světě. Společnost ebm-papst svými řešeními pro ventilátory a pohony definuje a nastavuje měřítko prakticky ve všech průmyslových odvětvích, jako je ventilace, klimatizace a chlazení, vytápění, automobilový průmysl, IT, strojírenství, stravování a domácí spotřebiče, intralogistika a lékařské inženýrství.

Obr. 6
Obr. 6 | Zdroj: ebm-papst

www.ebmpapst.com

Autoři: Jochen Scherer, Denis Kraner a Jens Müller, ebm-papst Mulfingen GmbH & Co. KG

Zdroj: PR článek společnosti ebm-papst