Stiebel Eltron: Velká rodinná firma
Galerie(3)

Stiebel Eltron: Velká rodinná firma

Partneři sekce:

Úspěšná historie podniku STIEBEL ELTRON začíná roku 1924 výrobou prvního kruhového ponorného vařiče v jedné dílně na dvorku v Berlíně. Dodnes se podnik drží hodnot zakladatele firmy Dr. Theodora Stiebela, a to vyrábět inovační produkty na nejvyšší úrovni kvality. Od prostého prodejce teplé vody se STIEBEL ELTRON vypracoval na jednoho z předních výrobců v oblasti obnovitelných energií. Hlavně o současnosti a budoucnosti jeho české pobočky jsme si povídali s Ing. Davidem Šafránkem, technikem společnosti.

Siebel Eltron patří mezi nejvýznamnější hráče v oboru vytápění a vzduchotechniky. Dokážete odhadnout váš podíl na českém trhu?
Náš podíl na českém trhu je již několik let konstantní a z dlouhodobých statistik víme, že se pohybuje okolo jedné pětiny celého českého trhu v oboru tepelných čerpadel.

Která oblast vašeho podnikání je pro vás nejdůležitější (příp. nejziskovější, resp. s nejvyšším obratem)?
Nejvyšší důraz klademe na obnovitelné zdroje energie. Lidstvo má jedinou jistotu, a to, že primární energie bude postupem času docházet a díky tomu bude její cena stoupat. Zařízení, která topí stejně účinně jako tradiční zařízení, a přitom spotřebovávají průměrně o 60 až 80 procent méně primární energie, budou podle našeho mínění v budoucnosti standardní výbavou každé domácnosti. Samozřejmě že vývoj těchto zařízení – převážně kvalitních tepelných čerpadel – není nijak levný, ale naštěstí si výše popsanou situaci uvědomují takřka všechny země třetího světa, díky čemuž se zvyšuje osvěta o obecně i poptávka po kvalitních a úsporných zdrojích tepla.

Jste součástí většího koncernu. To obvykle přináší kromě silného zázemí i nevýhody… Máte zvláštní firemní filosofii?
Naše firemní filozofie je jednoduchá: spokojený zákazník je základ. Jsme rodinná firma – i když veliká firma, ale rodinná.  Jsme upřímně rádi, že jsme veliká firma. Díky této skutečnosti se můžeme chlubit v počtu uspokojených zákazníků, kterých bývá v oboru obnovitelných zdrojů až 50 tisíc ročně. Máme tedy velmi bohaté zkušenosti v podstatě s jakoukoliv instalací.

Je český trh v něčem specifický? Zejména ve srovnání s jinými trhy, na kterých skupina působí?
Nemyslím si. Možná, že se Češi velmi rádi zúčastňují realizací, což bývá obecně doprovázeno dobrou náladou a občas i dobrým jídlem. V rámci koncernu ale není naše pobočka nikterak veliká, český trh se pohybuje v řádu okolo jednoho tisíce prodaných kusů ročně, což v celkovém počtu 50 tisíc prodaných kusů za rok není příliš mnoho.

Stiebel Eltron, jak již bylo řečeno, je původně rodinná firma. Z toho obvykle vyplývají určitá specifika v řízení.  
Nikoli nutně. Stiebel Eltron je rodinná firma a navzdory dlouhodobě vysokým nákladům na vývoj se může pochlubit setrvávající dobrou náladou kolující ve vedení firmy a absolutní nezadlužeností celé společnosti. Na vlastní řízení nemá vlastnická struktura podstatný vliv.

Jakým způsobem jste se vypořádali s krizí a dokážete přiblížit vámi odhadovaný vývoj trhu?
Přiznám se, že krizi zatím naneštěstí nepociťujeme. Spíše naopak. Lidé si více uvědomují, že nejsou tak bohatí, aby si mohli kupovat levné věci. Dávají přednost kvalitě, ptají se na zabezpečení servisu, ptají se na zkušenosti a reference. Díky těmto skutečnostem se o krizi alespoň v našem oboru opravdu nedá hovořit.

Který segment považujete za nejdynamičtější, s největším potenciálem?
Je to určitě obor obnovitelných zdrojů energie, hlavně tepelných čerpadel a solárních panelů.  Díky rostoucím cenám energii se lidé čím dál tím více ptají po úsporných zdrojích tepla. Chtějí mít doma příjemně teplo a přitom chtějí za teplo platit málo.  

Český trh s energiemi významně deformovali dotace na obnovitelné zdroje. Vy jste výrobcem tepelných čerpadel – jak vnímáte povědomí veřejnosti o alternativních zdrojích a co si myslíte o podobných státních subvencích?
Dotace na obnovitelné zdroje energie neposkytuje jen český stát. Dotace se postupně vyplácejí v takřka všech vyspělých zemích. Díky dotacím se hlavně rozšířilo všeobecné podvědomí o obnovitelných zdrojích a lidé si začali uvědomovat důležitost těchto zařízení. Bohužel existují i negativa těchto státních subvencí. Naší branži spíše škodí výrobci, kteří se snaží prodat zařízení využívající obnovitelné zdroje, které se sice na venek tváří jako kvalitní, ale v praxi jen kazí jméno našemu oboru.

Kladete velký důraz na inovace; můžete přiblížit budoucnost oboru? Co chystáte?
Chystáme se nabídnout levný zdroj tepla i pro starší objekty. Starší objekty se vyznačují požadavkem na vysoké teploty otopné vody v otopné soustavě. Dále se snažíme rozšířit zase obráceně malé tepelné zdroje pro nízkoenergetické až pasivní objekty.

Děkujeme za rozhovor.

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB HAUSTECHNIK.