RAUTHERM SPEED PUR orange
Galerie(7)

RAUTHERM podlahové vytápění v dřevostavbách

Popularita dřevostaveb každým rokem roste a podle statistik Asociace dodavatelů montovaných domů dosáhla v loňském roce okolo 17 % podílu nově postavených rodinných domů. Svůj díl na těchto číslech má i společnost LUCERN dřevostavby s.r.o., která je jedničkou na trhu v individuální výstavbě skeletových dřevostaveb. Firma, která staví ročně 50 až 60 objektů, se zaměřuje na rodinné domy s plochou střechou a velkými prosklenými plochami. Moderní architekturu doplňuje vždy kvalitním interiérem a materiály. Díky tomu získala nejedno ocenění včetně dřevostavby roku 2015 a 2017.

Více komfortu a více zdraví

V dřevostavbách LUCERN se používá systém plošného vytápění RAUTHERM SPEED K firmy REHAU. Důvodem této volby je zejména vysoký komfort, který podlahové topení uživatelům domů poskytuje, neboť sálavý způsob vytápění je díky rovnoměrnému rozložení teplot v místnosti pro člověka nejpříjemnější. Jiná technologie takovou tepelnou pohodu nedokáže jednoduše nabídnout.

Ačkoliv lze obecně plošně vytápět stěny i stropy, v jejichž případě se obvykle jedná o kombinaci vytápění s chlazením, pak pro potřeby dřevostaveb je podlahový princip nejvhodnější, protože průběh teplot v prostoru je tak ideální.

954 D144 01
celakovice 3
celakovice 5
celakovice 27
celakovice 29
RAUTHERM SPEED PUR orange

Mnoho lidí ovšem také s povděkem kvituje zdravé prostředí, neboť ve vytápěné místnosti nedochází k víření prachu, takže alergici i astmatici mohou být klidní. Bonusem navíc je skutečnost, že podlahové topení nenarušuje či nezmenšuje interiér, protože technologie je kompletně schovaná v podlaze (na rozdíl od radiátorů).

Kvalita je nejdůležitější

Přestože se jedná o dřevostavby, kde je každá vlhkost potenciálně nežádoucí, je podlahové vytápění zcela bezpečné. Vděčí za to špičkové technologii RAUTHERM založené na „spolehlivém“ potrubí vyrobeném ze síťovaného polyetylenu typu PE-Xa.

Tento materiál vyniká vysokou pevností a hlavně odolností, které je zárukou dlouhé životnosti a bezporuchového provozu. Přispívá k tomu rovněž technologie studeného spoje potrubí za pomocí tzv. násuvné objímky bez potřeby těsnicích kroužků.

Kromě 100% pevnosti a spolehlivosti spoje se tímto eliminují do značné míry možné chyby řemeslníka. Co dělá RAUTHERM prémiovou značkou je i skutečnost, že má k dispozici pro různé situace několik možností pokládky.

celakovice 27

V případě dřevostaveb LUCERN používá technologie RAUTHERM SPEED K oranžové potrubí o průměru 16 mm, které je už z výroby opatřené suchým zipem, s jehož pomocí se při pokládce přichytí na systémovou rohož o tloušťce 3 mm. Rohož je ve spodní části opatřena samolepicí vrstvou, kterou se přilepí na 12 cm silný polystyrenový podklad. V němž jsou schovány i veškeré instalace.

Výsledkem je dokonale hydroizolačně připravená skladba, která se zalévá 4,5 až 7 cm vrstvou betonu. Anhydrit se do dřevostaveb nedoporučuje, protože má v sobě nakumulované velké množství vody, a proto by podlaha musela poměrně dlouho vysychat. Povrch betonové vrstvy se na závěr niveluje, aby byl podklad pro nášlapnou vrstvu, zejména pokud jde o vinylové materiály, dokonale rovný.

V dřevostavbách LUCERN se používá systém topení RAUTHERM v kombinaci s chlazením. Na rozdíl od zděných domů je možné díky tepelné kapacitě materiálů dřevostaveb spoléhat jen proudění chladné vody v potrubí, aby bylo dosaženo požadovaného cíle.

celakovice 5

Ekonomika a regulace

Je pochopitelné, že investice do podlahového vytápění je zpočátku vyšší, než u klasických radiátorů. Jenže v dlouhodobém horizontu se majitelé domů obvykle těší z nižších nákladů na energii. Proč tomu tak je? U podlahového způsobu vytápění lze totiž jednak snížit teplotu vzduchu v místnosti o 1 až 2 °C, aniž by byla porušena tepelná pohoda, a jednak v topném potrubí nechat proudit médium s výrazně nižší teplotou (30 až 40 °C).

954 D144 01

Pro názornost dodejme, že v domech LUCERN se defaultně nastavuje teplota vody v potrubí na 26 až 27 °C v zimním období a v létě naopak stačí 20 až 21 °C. Důležitá je z pohledu ekonomiky provozu programovatelná regulace.

Pro systém RAUTHERM byla firmou REHAU speciálně vyvinuta nová generace termostatických regulátorů NEA SMART 2.0, která ve svých funkcích zohledňuje princip podlahového vytápění a to včetně hlídání rosného bodu v případě chladicích režimů. Je mimořádně flexibilní vůči požadavkům uživatelů, nabízí řadu specifických programů (například funkce otevřené okno) a lze ji ovládat na dálku pomocí chytrých telefonů nebo tabletu.

Další informace můžete čerpat také na www.rehau.cz

Foto archiv firmy LUCERN moderní dřevostavby a REHAU

ZDROJ: PR článek společnosti REHAU