rekuperácia KORASMART TUBE 2400

Jak na rekuperaci v rodinném domě? Nejčastější dotazy a chyby při pořizování větracího systému

Partneři sekce:

Úspora energie, lepší kvalita vzduchu a šetření životního prostředí. Rekuperace si nachází místo v nových projektech rodinných domů, je ale možné ji nainstalovat i dodatečně? Na dotazy odpovídá technický specialista značky Vaillant (SK) Milan Mach.

Jaké dotazy by si měl majitel novostavby/projektant před výběrem či projektováním větracího systému položit?

Pokud jde o výběr centrální větrací jednotky s rekuperací tepla, projektant na základě parametrů konkrétního rodinného domu vypočítá objem vzduchu, který bude třeba v rodinném domě vyměnit prostřednictvím řízeného větrání. Řídí se také hygienickými normami. Výběr vhodného zařízení závisí také na počtu lidí v domácnosti. Řízené větrání se řeší centrálně pro celý rodinný dům. Přívod vzduchu je potřebný do všech obytných prostor, kromě komory. Odvod vzduchu je potřebný zejména z kuchyně, koupelny a toalety.

K jakým nejčastějším chybám dochází při výběru centrálně řízeného větrání s rekuperací?

Jednou z nejčastějších chyb při výběru vhodného řízeného větrání s pomocí rekuperační jednotky do rodinného domu či bytu je neodborný výběr a montáž. Pokud si při výběru vhodného zařízení (a při jeho montáži) nenecháme poradit odborníkem a uděláme ho na vlastní pěst, riskujeme poddimenzování zařízení.

Co to znamená v praxi? V domácnosti bude docházet k nedostatečné výměně vzduchu během řízeného větrání. Pokud svépomocně nainstalujeme zařízení a vzduch je odsáván z velmi vlhkých prostor, nenadimenzovaná větrací jednotka bude pracovat hlučněji. Je to způsobeno tím, že rekuperační jednotka má zabudovaný snímač vlhkosti nasávaného vzduchu a na základě naměřené hodnoty řídí větrání.

Školená specializovaná realizační společnost totiž běžně naddimenzuje zařízení o 30 % více, než je potřeba – a to z důvodu intenzivního větrání při větším počtu osob v domácnosti (aby tam byla určitá rezerva pro výměnu vzduchu) a kvůli omezení hlučného chodu jednotky.

Lze větrací systém doplnit do domu i dodatečně?

V praxi se s takovým případem dodatečné instalace nesetkáváme, protože je to pro domácnosti velmi nepohodlné. Investor musí v tomto případě přemýšlet, kam schovat rozvody. Pro umístění rozvodů vzduchu je třeba snížit podhledy, případně provádět průrazy na půdu a dodatečně instalovat vyústky, což může být velmi komplikované.

Dá se větrací systém nastavit zvlášť, např. na letní/zimní režim?

Během letních nocí je venkovní teplota často nižší než teplota v místnosti. V takovém případě rekuperační jednotku řídí zabudovaný přepínatelný by-pass, který umožňuje obejít rekuperaci tepla v horkém počasí a tím ochlazovat místnost.

Fungování v zimě závisí na vlastnostech konkrétního produktu. Například ventilační systém Vaillant recoVAIR využívá až 92 % tepla z odpadního vzduchu a dokáže pracovat i při velmi nízkých venkovních teplotách až do -5 °C. Pro práci jednotky i při teplotách pod -5 °C lze doplnit vyhřívací modul protimrazové ochrany, který zvyšuje teplotu přiváděného vzduchu, tím se zabraňuje namrzání výměníku tepla a umožňuje provoz až do teploty -15 °C.

Jaké jsou výhody místní větrací jednotky?

Interiér ochrání proti vlhkosti a plísním, pomůže snížit náklady na vytápění a ulehčí od povinnosti pravidelně otevírat okna. To vše jsou výhody lokální větrací jednotky se zpětným získáváním tepla (rekuperací).

Lokální jednotka se instaluje jednoduše do obvodové stěny domu či bytu. Není nutná technická místnost ani potrubní rozvody. Nezbytné je pouze vyvrtání otvoru ve zdi. Tento decentralizovaný systém může být namontován i dodatečně, v rámci rekonstrukce. Slouží pouze k větrání jednotlivých pokojů v rodinných domech či bytových jednotkách.

Veronika Rajničová