Partneři sekce:

Světový rekord v oblasti solární energetiky

Světový rekord v oblasti solární energetiky

Skandinávská společnost REC společně s Holandským výzkumným ústavem energetiky ECN vyrobily první polykrystalické solární moduly s účinností 17,0%. Tento světový rekord oficiálně oznámil v lednu 2010 odborný časopis Progress in Photovoltaics.

Dosavadní světový rekord v účinnosti polykrystalických solárních modulů byl na úrovni 16,5%. Překonat tuto hodnotu se podařilo díky vysoce kvalitním polykrystalickým waferům, vyrobeným na moderních sériových výrobních linkách skandinávské společnosti REC. Tyto linky jsou vybaveny nejnovějšími technologiemi, které umožňují vyrobit wafery obsahující pouze velice nepatrné množství znečištění. ECN pak vyrobilo z waferů fotovoltaické články a z nich modul, který následně dosáhl světového rekordu.

„Tento rekord posouvá fotovoltaické technologie opět o krok blíž k možnosti stát se jedním z hlavních zdrojů elektrické energie,“ říká Filip Malán ze společnosti Soleg, která dodává produkty značky REC do České republiky. „Důležité je, že tohoto rekordu bylo dosaženo díky sériovým výrobním linkám. Nejde tedy o ojedinělý úspěch, ale o pokrok, který bude mít velký význam pro sériovou produkci,“ dodává Malán.

„Výzkumné týmy se již řadu let snaží dosáhnout 17% účinnosti. Skutečnost, že REC a ECN společně tento rekord zlomili, ukazuje, jakého obrovského pokroku obor solární energetiky v minulých letech dosáhl,“ uvedl šéfredaktor časopisu Progress in Photovoltaics Martin Green.

„Pro ECN je velice důležité ukázat, jakých pokroků bylo dosaženo u technologií použitelných ve velkosériovém nasazení. Světový rekord ukázal enormní potenciál a my jsme si jisti, že se díky našim partnerům dostanou brzy na trh i první sériové produkty,“ říká jednatel ECN Ton Hoff.

Naměřené hodnoty byly oficiálně potvrzeny Der European Solar Test Installation (ESTI), která je akreditovanou kalibrační laboratoří EU. Měření probíhala za standardních zkušebních podmínek.

Zdroj: Soleg
Foto: Soleg

RubrikyFotovoltaika