Nová fotovoltaická elektrárna v Hodonicích
Galerie(3)

Nová fotovoltaická elektrárna v Hodonicích

V Hodonicích u Znojma byla 26. 5. 2009 otevřena nová fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,15 MWp. Celkem bylo použito 10 848 mono a polykrystalických modulů značky SolarWorld.

„Tato instalace je unikátní jednak instalovaným výkonem, který jí staví na špičku mezi fotovoltaickými elektrárnami využívajícími technologii krystalického křemíku, i využitím modulů SolarWorld, které jsou dle testů nejvýnosnějšími moduly na trhu,“ říká Filip Malán, zástupce společnosti Soleg, která moduly SolarWorld do ČR dodala. Otevření elektrárny se zúčastnil také náměstek ministra životního prostředí ČR Karel Bláha a zástupci saského ministerstva životního prostředí.

Fotovoltaická elektrárna v Hodonicích u Znojma zaujímá plochu 5,9 Ha, což je rozloha přibližně devíti fotbalových hřišť. Elektrárnu tvoří 10 848 mono a polykrystalických modulů značky SolarWorld umístěných na dřevěných konstrukcích. Převedení stejnosměrného proudu na střídavý obstarává 222 měničů SMA. Elektrárna je vybavena monitorovacím systémem umožňujícím kontrolovat činnost celé elektrárny a také činnost každého měniče.

Celkovým výkonem 2,15 MW se elektrárna v Hodonicích staví na špičku mezi elektrárnami využívajícími technologii krystalického křemíku. Množstvím vyrobené elektrické energie lze průměrně zásobovat 700 domácností a roční výrobou energie se ušetří 2 476 tun emisí CO2. Předpokládaná návratnost celé investice je do 10 let, udávaná životnost použité technologie je 25 let.

Polykrystalické moduly SolarWorld použité v této fotovoltaické elektrárně zvítězily v testu německého časopisu Photon, který po celý rok 2008 měřil výnosy různých fotovoltaických modulů.

„Doufáme, že tato instalace inspiruje i širokou veřejnost k úvahám o využití sluneční energie. Panely SolarWorld, které jsou zde použity, jsou díky skvělým výnosům a rychlé návratnosti investice ideální právě pro rodinné domy. Tam doporučujeme instalovat výkon 5 kWp,“ říká Filip Malán ze společnosti Soleg.Fotovoltaická elektrárna v Hodonicích u Znojma

Zdroj: Soleg s.r.o.