09

Samonivelační potěr v interiéru (pracovní postup)

Partneři sekce:

Vnitřní pochozí potěr lze vytvořit například pomocí samonivelační cementové směsí. Na tuto vrstvu lze následně klást finální vrstvu – podlahovou krytinu, plovoucí podlahu, dlažbu, parkety, koberce nebo linoleum.

Informace o materiálu

Samonivelační potěrová směs cementu, plniv a speciálních zušlechťujících přísad, vytvrzující odpařením vody, vytváří trvale pevný s betonem srovnatelný povrch. Vyrovnání výškových rozdílů v jedné vrstvě 2 až 30 mm.

Co budete potřebovat

  • Samonivelační potěr
    • Samonivelační hmota na podlahy Premium S200, spotřeba: 1,6 kg/m2 (tloušťka vrstvy 1 mm), papírový pytel, 25 kg
  • Penetrační nátěr
    • Primer ALFA, plastová láhev 1l, kanystr 5l
      nebo
    • S-T70, plastová láhev 1 kg, kanystr 5, 10 kg
  • Nářadí a pomůcky:
    • malá plastová nádoba, velká plastová nádoba, štětec, vrtačka s nízkými otáčkami, (max. 500 ot./min.), vřetenové míchadlo, plastové kbelík, ocelové zubové hladítko, hliněná lata, ježový váleček

Podklad, na který se bude samonivelační potěr aplikovat, musí vyhovovat platným normám, musí být čistý, suchý, pevný, nosný a bez prachu. Zároveň nesmí být vodoodpudivý a zamrzlý. Pro zajištění kvality podkladu se doporučuje realizovat sondu, kterou se prokáže jeho soudržnost, a to do hloubky minimálně 20 mm. Větší prohlubně v podkladu je nutno vyrovnat „Opravnou hmotou na beton Výplň“. Ke snížení a sjednocení nasákavosti podkladu a zvýšení adheze následujících vrstev se na podklad nanese penetrační nátěr Primer ALFA nebo např. Penetrační nátěr S-T70. Na zaschlý povrch lze nanést samonivelační potěr.

V připravené nádobě se rozmíchá suchá směs s vodou v poměru, který je uveden na obalu výrobku, tak aby bylo dosaženo předepsané roztékavosti. Důkladnou homogenizaci provedeme vřetenovým míchadlem na vrtačce s nízkým počtem otáček (max. do 500 ot./min.). Po 2-3 minutách míchání se malta nechá 1 minutu odstát a může se ihned zpracovávat. Namíchanou směs je nutné zpracovat nejpozději do 20 minut. Hmota se rozlévá v pruzích ve vzdálenosti 20 až 30 cm. Je třeba dbát na to, aby nový materiál byl co nejdříve aplikován k již položenému – rozlitému pro zajištění konvergence (do 20 minut v závislosti na teplotě a vlhkosti podkladu).

Při aplikaci provedeme kontrolu rozlivu. Čerstvě nanesený materiál se roztáhne pomocí špachtle nebo hliníkové latě, hladítka, tyče. Pro zvýšení kvality povrchu použijeme pórovacího ježka/váleček, čímž se odstraní přebytečný vzduch a nanesená vrstva se zarovná (délku hrotu volíme podle tloušťky vrstvy max. 30 mm). Tuhnoucí hmota se již nesmí ředit.

Samonivelační hmota se nanáší pouze v jedné vrstvě. V případě požadavku na nanesení dvou vrstev je třeba po 24 hodinách první vrstvu napenetrovat.

Pozor! Opatření po aplikaci samonivelační hmoty

Během prvních tří dnů je třeba samonivelační potěr chránit před průvanem, slunečním zářením a rychlým vysycháním. Tuhnoucí směs je zakázáno kropit, mohlo by se vyplavit pojivo.
V závislosti na docílené kvalitě povrchu stěrky může vzniknout potřeba před pokládáním nášlapné vrstvy povrch stěrky zbrousit. Obroušený povrch a případně další nečistoty se před pokládkou nášlapné vrstvy odsají průmyslovým vysavačem z povrchu stěrky.
Konstrukční a dilatační spáry v podkladu musí být přiznány řezem do 24 hodin.

Krok 01: Podklad
Podklad musí být čistý, suchý, pevný, nosný a bez prachu. Zároveň nesmí být vodoodpudivý a zamrzlý. Větší prohlubně v podkladu se vyrovnají Opravnou hmotou na beton Výplň.

01
01 |

Krok 02: Penetrace podkladu
Na připravený a očištěný podklad se nanese penetrační nátěr ke snížení a sjednocení nasákavosti podkladu a zvýšení adheze následujících vrstev.

02
02 |

Krok 03: Aplikace penetrace
Nátěr se přelije do plastové nádoby a neředěný nebo ředěný s vodou v poměru 1:2 až 1:10 se aplikuje celoplošně pomocí štětky.

03
03 |

Krok 04: Vysypání suché směsi
Do připravené nádoby s předepsaným množstvím čisté vody se vysype suchá směs samonivelační hmoty.

04
04 |

Krok 05: Promíchání směsi s vodou
Směs se promíchá s vodou vřetenovým míchadlem na vrtačce s nízkými otáčkami (max.500 ot./min.). Po 2–3 minutách míchání se nechá malta 1 minutu odstát a může se ihned zpracovávat. Namíchanou směs je nutno zpracovat nejpozději do 20 minut.

05
05 |

Krok 06: Vylití směsi na podklad
Připravená směs se vylije na podklad v pruzích ve vzdálenosti 20 až 30 cm.

06
06 |

Krok 07: Roztažení směsi
Vylitá směs se roztáhne pomocí špachtle nebo hliníkové latě, hladítka.

07
07 |

Krok 08: Aplikace další směsi
V co nejkratším možném časovém intervalu se na podklad vylijí k již rozlitému a roztaženému potěru další pruhy (do 20 min. v závislosti na teplotě a vlhkosti podkladu).

08
08 |

Krok 09: Roztažení směsi latí
Čerstvě nanesená vrstva se rovnoměrně roztáhne pomocí hladítka nebo hliníkové latě.

09
09 |

Krok 10: Odvzdušnění potěru
Celá plocha se odvzdušní ježkovým válečkem na dlouhé rukojeti, délku hrotu volíme dle tloušťky vrstvy max. 30 mm. Potěr se nanáší pouze v jedné vrstvě. V případě požadavku na nanesení dvou vrstev je třeba po 24 hodinách první vrstvu napenetrovat.

10
10 |