Návod jak položit korkovou podlahu

Partneři sekce:

Korek je skutečně všestranným materiálem. Korková podlaha je přirozená, elastická a příjemná při chůzi. V návodu z projektové dílny HORNBACH se dozvíte, jak položit korkovou podlahu a na co byste si měli dát při pokládce pozor.

Info o materiálu

» Korkové podlahy jsou pocitově teplé, nepropouští tekutiny ani plyny a jsou netoxické. Korek tvoří malé buňky, které obsahují z větší části vzduch. I díky tomu je vysoce tepelněizolační a silně pohlcuje a tlumí hluk. Další výhodou je uchovávání si tvarové paměti a absorpce otřesů. Korek je hypoalergenní a odolný vůči plísním. Na výběr je široká škála vzorů a barev – např. dub, modřín, ořech, jilm, pinie. Cena se pohybuje od 400 Kč /m2.

Co budete potřebovat

 • samolepicí hliníková páska
 • parotěsná fólie: Den Braven. Hmotnost 110 g/m2, role 10 × 1,5 m, 315 Kč.
 • korková podlaha: korková dlaždice NATURAL v přírodním odstínu. Síla 4 mm, rozměry 30 × 30 cm, 369 Kč / 10 ks.
 • podkladový pás
 • těsnicí a distanční páska
 • distanční klínky: distanční klíny plastové Kaufmann, 250 kusů, 35 Kč.
 • soklové lišty
 • dveřní zarážka
 • čisticí prostředky: čisticí prostředek Bona na dřevěné a korkové podlahy, 169 Kč/litr.
 • rozety na radiátor: rozeta dělená, průměr 16 mm, 69 Kč.
 • filcová podložka pod nábytek
 • přechodové a ukončovací lišty
 • Nářadí: aku šroubovák, pila „ocaska“, vrtačka, děrovka, skládací metr, tužka, pokosová pila, úhelník, souprava na pokládku podlahy, odlamovací nůž, dláto, pokosnice.

Primární a nejdůležitější informace, kterou bychom před začátkem pokládky měli vědět, je, že desky korkové podlahy s klik systémem se kladou plovoucím způsobem, a tedy se nespojují s podkladem. Na položení korkové podlahy tedy nebudeme potřebovat lepidlo. Neméně podstatné je nezanedbat důležitost dilatační spáry, která v případě teplotních výkyvů vyrovná změny v objemu desek.

Před pokládkou je ovšem nutné připravit si podklad. Protože uvedené doby schnutí závisí na klimatických podmínkách, uvedené údaje jsou jen orientační. Pro jistotu se k nim připočítávají dva týdny. A pozor – koberec, kámen a dřevo jsou zcela nevhodné materiály.

Pozor na dřevěné podklady

Zde je ovšem ještě drobné úskalí – pokud je podkladem dřevěný materiál dle tabulky, je nutné si dávat pozor na zajištění dostatečného větrání podkladu. Vzduchotěsné uzavření nanesením dalších materiálů by zajistilo ideální mikroklima pro mikroorganismy.

Ve spoji se stěnou je proto nutné zabudovat podlahové lišty se zadním větráním a vytvořit přechody přes podlahovou konstrukci a podlahu. Cílem tohoto kroku je, aby vzduchová dutina pod konstrukcí byla trvale suchá, aby nedošlo k narušení rovnováhy vlhkosti dřevěné konstrukce a nebylo tak potřeba použít PE fólii jako parotěsnou zábranu.

Pokládka

Podklad musí být suchý a rovný. Velké nerovnosti vyrovnáme tmelem, drobné nerovnosti lze vyřešit pokládkou podložky pod podlahu. Na připravený podklad můžeme rovnou začít, bez lepidla, pokládat jednotlivé lamely. U první řady pokládky se na prknech rovnoměrně uříznou pera. Lamely pokládáme tak, abychom vždy slyšely zřetelné cvaknutí, a tedy že spoj správně dosedl.

U stěn s nepravidelným tvarem vyznačíme tento průběh na první řadu prken. Nejlépe se to dělá takto: provrtáme dřevěné prkénko a zasuneme tužku. Prkénko přiložíme ke stěně a obkreslíme na lamelu. Tu poté uřízneme podél vyznačené čáry. V blízkosti topení a dveří, jak je znázorněno v návodu, je nutné si naznačit veškeré prvky a jejich polohu a řádně je vyříznout. K lepení odříznutých dílků nám postačí lepidlo na parkety.

Umístění lišty

Lišty vždy šroubujeme do stěny a nikdy do podlahy. Otvory pro upevňovací profily si nejprve naznačíme a předvrtáme příklepovou vrtačkou. Pokud použijeme správnou kombinaci upevňovacích profilů a lišt, spoje budou prakticky neviditelné.

Krok 1: Příprava

Podklad musí být suchý a rovný. Nerovnosti větší než 3 mm na metr je potřeba vyrovnat, např. tmelem.

01 Příprava
01 Příprava 

Krok 2: Parotěsná fólie

V závislosti na podkladu položíme parotěsnou fólii. Pásy se ukládají s přesahem 10 cm a spoje musí být parotěsně přelepeny pomocí hliníkové těsnicí pásky. Na okrajích fólii přeložíme cca 5 cm směrem nahoru.

02 Parotěsná fólie
02 Parotěsná fólie

Krok 3: Utěsnění

Pokud použijeme podložku s integrovanou parotěsnou fólií, obvodové okraje musíme utěsnit pomocí těsnicí a distanční pásky.

03 Utěsnění
03 Utěsnění