Terasa Twinson Click (Pracovní postup)

Partneři sekce:

Letošní jaro začalo překvapivě brzy, což je o to mrzutější, že většina z nás nemá na výběr, než ze zdravotních důvodů sedět doma, maximálně si užít trochy sluníčka na zahradě nebo s rouškou na procházce. Jak lépe si tento čas vynahradit než pořízením terasy, na které lze strávit celé léto?

Info o materiálu

» Terasy Twinson Click jsou vyrobeny z prakticky bezúdržbového, kompozitního materiálu Twinson (s certifikací PEFC). Vylepšení spodní konstrukce umožňuje výrazně rychlejší montáž – navíc bez šroubů, což je příjemné jak pro profesionály, tak pro koncové zákazníky. Hliníková podkladová konstrukce Twinson Click je odolná, pevná a rozměrově stabilní. Celý systém je plně recyklovatelný.

Co budete potřebovat

 • Terasové prkno, sokl: Twinson Charakter Massive, Twinson Majestic Massive Pro
 • Alu podkladový profil: balení 6 m
 • Trojúhelníková připojovací patka: P9235, balení 20 ks
 • Nastavitelný podkladní terč:
  Nástavec, výška 40 mm, balení 25 ks
  Podkladová patka, výška 45 – 65 mm, balení 5 ks
  Podkladová patka, výška 65 – 105 mm, balení 5 ks
  Podkladový profil P9235
 • Rohový klip: Rohová spojka, balení 10 ks, Spojka pro ALU P9235, balení 10 ks
 • Vertikální klip: Start/konec klip, balení 20 ks
 • Rotační klip: Sponka PVC 20 mm, balení 100 ks

Výběr terasy

Stávající trh nabízí řadu možností, jakou terasu si vybrat, jaký materiál, jaký vzhled… Nejpodstatnější rozdíl je ovšem v montáži a celkové náročnosti realizace. Novinkou letošního roku je click systém teras Twinson firmy Deceuninck.

Systém spojuje již známý bezúdržbový kompozitní materiál Twinson s inovativním způsobem montáže, který nevyžaduje použití šroubů, což v praxi znamená méně náročnou – a hlavně rychlejší – montáž.

Kompozitní terasa

Systém podkladové konstrukce teras je složený z několika flexibilních prvků, díky nimž může mít terasa prakticky jakýkoli tvar nebo velikost. Lehké hliníkové profily se čtyřmi totožnými stranami lze jednoduše zkrátit nebo zkosit.

Nerovnosti podkladu a výškové rozdíly nejsou žádný problém díky výškově nastavitelným terčům. Užitečnou součástí systému Twinson Click je trojúhelníková patka (Triax), která spodní konstrukci terasy nese, umožňuje montáž v různých úhlech a jednoduše se zacvakne k hliníkové konstrukci, a je-li potřeba, tak i k nastavitelným terčům.

Při montáži střešních teras je výhodné pod trojúhelníkové patky (Triax) použít ještě přídavné gumové podložky, které chrání střešní krytinu, a také je možné vyrovnat určité nerovnosti až do výšky 38 mm. Podkladové terče je možné využít od 45 do 225 mm.

Postup montáže

Podkladový profil nacvakneme na trojúhelníkovou patku. Jednotlivé profily rámu pokladového roštu spojíme rohovým klipem a zajistíme integrovaným zámkem. Do hotového rámu umístíme v jednom směru žebra – pomocí trojúhelníkové patky (Triax). Na rošt můžeme rovnou začít klást pochozí prkna.

Krajní prkno zajistíme vertikálním klipem (start/konec klip), opět není třeba žádných šroubů či vrutů. Další prkna klademe těsně na sraz, před uložením vždy oddělíme od předchozího prkna nasunutím rotačního klipu do podkladového profilu. Do uložení celé pochozí plochy použijeme znovu vertikální klipy a konstrukci terasy zakončíme soklem.

Následující postupy zobrazují nejen pracovní postup při použití terasy Twison click, ale i fáze rozpracovanosti teras z jiných materiálů ve shodném časovém úseku – včetně předpokládaného času dokončení pro modelovou terasu o ploše 24 m2.

Terasa: Twinson click

Krok 1: Umístění patek

Čas: 5 minut
Na podkladový profil nacvakneme trojúhelníkovou patku. Rovinnost terasy je při nastavování terčíků vhodné kontrolovat vodováhou. Rošt se upevňuje nebo podkládá po 700 mm.

01 Umístění patek
01 Umístění patek |

Krok 2: Rohové klipy

Čas: 10 minut
Všechny rohy v podkladovém rámu je nutné zajistit rohovým klipem. Umístění klipu spočívá v jeho nasunutí do podkladového a spojovacího profilu a následného zajištění vestavěného zámku v klipu pomocí klíče.

02 Rohové klipy
02 Rohové klipy |

Krok 3: Dokončení roštu

Čas: 30 minut
Pomocí trojúhelníkových patek (Triax) upevníme do připraveného rámu i žebra, pouze v jednom směru. Žebra umisťujeme ideálně do míst upevnění k podkladu, tj. nad terčová lože. Pokud je rám větší jak 3 x 6 m, musíme použít co tři metry rohový klip a opět zajistíme přišroubováním zámků.

03 Dokončení roštu
03 Dokončení roštu |

Krok 4: Pochozí prkna

Čas: 33 minut
Na připravenou podkladovou konstrukci lze klást pochozí vrstvu. První prkno je nutné před dalším kladením ze stran zajistit nastavitelným vertikálním klipem, který se ke konstrukci opět jednoduše nacvakne.

04 Pochozí prkna
04 Pochozí prkna |

Krok 5: Rotační klip

Čas: 1 hodina
Každé pochozí prkno je třeba zajistit a od následujícího prkna oddělit rotačním klipem. Tento klip se jednoduše uloží do podkladového profilu a zamáčkne do drážky pochozího prkna. Pochozí prkna klademe těsně vedle sebe bez větších mezer.

05 Rotační klip
05 Rotační klip |

Krok 6: Sokl

Hotovo: 1 hodina 6 minut
Stejný vertikální klip (start/konec klip), kterým jsme zajistili krajní pochozí prkno, lze použít i k zajištění a nalepení soklu, který zakryje celou nosnou konstrukci a vytvoří tak estetickou a přírodně vypadající terasu. Terasa je dokončena přibližně za hodinu a deset minut.

06 Sokl
06 Sokl |