Thermofix nabízí dobrý teplotní vjem a snadnou údržbu.

Podlahové topení a vinyl – ideální spojení

Partneři sekce:

Prostupnost tepla podlahové krytiny je v případě podlahového topení silný faktor, který Vás často omezí na několik málo druhů podlahovin. Díky moderním technologiím a pokroku dnešní vinylové dílce splňují nejen tepelnou prostupnost, která je srovnatelná s prostupností tepla dlažby, ale věrně dokáží imitovat přírodní materiály, které by ve své originální podobě prostupu tepla zabraňovaly. Teplo z podlahového vytápění se dostane do všech koutů místnosti, protože z podlahy stoupá rovnoměrně.

Jednoduchý, ale zároveň komplikovaný

Lepené vinylové dílce řady Thermofix a Imperio se vyznačují především detailní texturou a dokonalou imitací přírodních materiálů. Co ale není po položení vidět je jejich struktura, která zajišťuje rozměrovou stálost a zajišťuje vynikající předpoklady pro položení na povrch s podlahovým topením. Struktura jednotlivých dílců je tvořena z několika vrstev, kde nejdůležitějšími prvky jsou skelné rouno zajišťující rozměrovou stabilitu v případě výkyvů teplot a nášlapná vrstva, která včetně PUR laku chrání vzhled a určuje odolnost podlahové krytiny a usnadňuje údržbu.

Detailní řez produktu Fatra Thermofix
Detailní řez produktu Fatra Thermofix

Jakou roli hraje tepelný odpor?

Před výběrem krytiny by se měl vzít v potaz tepelný odpor, který je při výběru zásadní. Tepelný odpor ovlivňuje teplotu topného média v topných rozvodech. V tomto případě platí přímá úměra, tedy čím je vyšší tepelný odpor, tím je vyšší i provozní teplota podlahového topení. Tato skutečnost velmi úzce souvisí s energetickou spotřebou tepla a celkovými náklady na vytápěný prostor. Tepelný odpor se odvíjí od tloušťky podlahové krytiny a teplené vodivosti. V případě lepených dílců Thermofix a Imperio z dílny české společnosti Fatra, a.s. se bavíme o tloušťkách 1,5 až 2,5 mm, což zajistí intenzivní prostupnost tepla. V porovnání s podlahovými krytinami obsahující přírodní teplotní izolanty, jako je například dřevo, je doba prostupu tepla o poznání kratší. V případě kladení podlahy je třeba brát v potaz celkovou strukturu od základové desky přes izolační souvrství, tepelnou izolaci, separační fólie až po položení lepeného vinylového dílce.

Hotel Horal Špindlerův mlýn – Thermofix Farmářské dřevo. Autorem interiéru je DL STUDIO
Hotel Horal Špindlerův mlýn – Thermofix Farmářské dřevo. Autorem interiéru je DL STUDIO
Vysoká odolnost podlahoviny k vlhkému prostředí to je Fatra Thermofix
Vysoká odolnost podlahoviny k vlhkému prostředí to je Fatra Thermofix

Odolnost podlahy vůči topným tělesům

Topná tělesa mohou některé materiály zdeformovat v případě vysokého výkonu a nekvalitní podlahové krytiny může docházet ke zvlnění a následnému odlepování krytiny od povrchu. V případě LVT dílců Fatra jsou lepené dílce nejen vysoce odolné vůči teplotním výkyvům, ale mají také za sebou mnoho testů, které potvrzují vhodnost použití na podkladech vyhřívaných topnými rohožemi do jejich max. výkonu 160 W/m2. Je třeba vždy dodržovat postupy nejen dle kladečského předpisu, ale také výrobce jednotlivých komponent struktury podlahy. Po zapnutí podlahového topení musí být teplota sytému zvyšována postupně, maximálně však na teplotu povrchu podkladu 28°C.

Thermofix nabízí dobrý teplotní vjem a snadnou údržbu.
Thermofix nabízí dobrý teplotní vjem a snadnou údržbu.

Zdroj: PR článek společnosti Fatra, a.s.