Spárování obkladů

Obkládáme koupelnu svépomocí

Partneři sekce:

Koupelna je nejen místem pro každodenní hygienu, ale neměla by být pouze tím. Ať již s vanou nebo pouze se sprchovým koutem by měla sloužit také k odpočinku a relaxaci. Hraje zde tedy významnou roli nejen vybavení, ale i design – tedy obklady a dlažba. Jejich typ, barevné ladění, způsob obložení a podobně.

A jestliže se rozhodneme pro obklady svépomocí, pak nás bude hřát i pocit z dobře odvedené práce. Ovšem aby tomu tak bylo, je třeba vše velmi dobře promyslet, a to od výběru konkrétních obkladů, přes přípravu až po pečlivou realizaci.

Výběr a pokládka obkladů svépomocí

Chtělo by se říci, že s výběrem dlažby to v dnešní době není složité, neboť šíře nabídky musí uspokojit snad každého. Ovšem právě množství typů a barev může paradoxně volbu ztěžovat.

Vybíráme tedy déle, a pokud si vůbec nevíme rady, je vhodné obrátit se na některé z koupelnových či designových studií, kde dobře poradí nejen s konkrétními produkty, ale případně vytvoří i varianty návrhů. Ten si můžeme však virtuálně zpracovat i sami v některém ze speciálních počítačových programů. Ve fázi výběru dlažby či obkladů je také důležité neřídit se pouze fotografiemi z katalogu, ale prohlédnout si dané produkty „naživo“.

A opět bychom se měli inspirovat spíše ve specializovaných prodejnách, ne v obchodních řetězcích – ty mají nabídku omezenou nejen, pokud jde o sortiment, ale také časově.

Před nákupem obkladů a dlažby je třeba naplánovat, které plochy budeme obkládat – zda pouze stěny a podlahu, nebo také vanu či sprchový kout, skříňku na umyvadlo, předěl WC a podobně. Poté všechny dobře změříme a připočítáme cca 10 % navíc na prořez.

Spárořez jinými slovy kladečský plán začněte promýšlet až v okamžiku kdy máte jasno o dispozičním řešení
Spárořez jinými slovy kladečský plán začněte promýšlet až v okamžiku kdy máte jasno o dispozičním řešení |
Co budeme potřebovat?
– obkladový materiál
– penetrační nátěr
– lepidlo či tmel a spárovací hmota
– ozubená stěrka, hladítko, vodováha, olovnice
– řezačka na obklady a dlažbu
– křížky a klínky

Aby obklad pěkně vypadal a dobře držel, potřebuje perfektní podklad – na rovné stěny očištěné od prachu naneseme penetraci, která podklad zpevní a sjednotí jeho nasákavost. Pak s vodováhou a olovnicí zaměříme horní, střední a dolní hranici obkladů a rozpočítáme obklady tak, abychom minimalizovali prořez.

Penetrování podkladu
Penetrování podkladu |

Bezesporu nejnáročnější fází je samotná obkladačská práce. Při přípravě lepidla se vždy řídíme technickým postupem výrobce. Pak ho nanášíme po malých množstvích na stěnu, rozetřeme a pokládáme obklad, pevně přitiskneme a případně zajistíme správnou polohu poklepem gumovou paličkou.

Stejnoměrných mezer dosáhneme použitím obkladačských křížků. Během práce poměřujeme rovinu pomocí vodováhy. Po dokončení obkladu odstraníme vlhkým hadříkem nebo houbou zbytky lepidla.

Lepidlo nanášíme zubovou stěrkou
Lepidlo nanášíme zubovou stěrkou |

Spárování obkladů

Po vytvrdnutí lepidla, obvykle to bývá druhý den, ale chybu neuděláme, když interval ještě o několik hodin prodloužíme, můžeme spárovat. Spárovací hmotu zvolíme podle odstínu obkladů, případně v některé jejich barvě či v kontrastu k nim. Platí, že na šedých či tmavších odstínech jsou vidět nečistoty méně. Spárovací hmotu nanášíme pěnovým hladítkem, stíráme ji vždy úhlopříčně tak, aby se dostala do všech mezer mezi obkladačkami.

Lepidlo nanášíme po malých množstvích na stěnu rozetřeme a pokládáme obklad
Lepidlo nanášíme po malých množstvích na stěnu rozetřeme a pokládáme obklad |

Přebytečnou spárovací hmotu setřeme, po mírném zatažení a vysušení spár obloženou plochu omyjeme vlhkou houbičkou a vyleštíme čistým suchým hadříkem.

Nepřehlédněte – Starý byt v Brně po proměně: Dlažba jako důležitý prvek členění prostoru

Stěny obložíme až na nejspodnější řadu, tu obkládáme až po položení dlažby.

Lepení velkoformátové dlažby
Lepení velkoformátové dlažby |

Text: Daniela Bartošová
Foto: Archiv firem