VEKTORIT
Galerie(8)

Nekonečné možnosti betonové dlažby

Ideální zahrada by měla svým majitelům nabídnout místo k relaxaci, setkání, hře, pohybu, případně k pěstování nejrůznějších plodin. Toho je možné docílit nejen pomocí uvážlivého rozmístění vegetace, ale i pomocí stavebních prvků z variabilního, stálého a ideálně bezúdržbového materiálu, který odolá rozmarům zdejšího počasí. Tato kritéria jednoznačně splňují betonové komponenty, které jsou navíc cenově velmi příznivé.

Variabilita betonu vyhoví téměř každému

Výrobci betonových komponentů nabízejí zpravidla tak širokou škálu produktů, že je možné od jednoho dodavatele objednat veškerý potřebný materiál a tím si značně zrychlit přípravnou fázi i samotnou realizaci.

Česká firma Presbeton, nabízí jedno z nejucelenějších portfolií betonových produktů u nás. Zapojení interních architektů a designérů do tvorby některých systémových řad navíc zaručuje vysokou estetickou kvalitu.

Kobe
VEKTORIT
monume XL
Historik příjezdová cesta
Historik
Dlažba TOGO
ALTERNO colormix Kamelo

Konkrétní volba stavebních prvků vychází z celé řady faktorů. Přání zákazníka, velikosti a reliéfu pozemku, podloží atd. Bez čeho se však neobejde většina zahrad, jsou zpevněné plochy příjezdových cest, chodníčky, případně terasa nutná k vytvoření pohodlného exteriérového posezení.

Historik příjezdová cesta

Výběr podle zatížení

Při výběru dlažby je důležité zohlednit, k jakému účelu bude zpevněná plocha používána a jakému zatížení bude vystavena. Příjezdové cesty ke garáži, případně plocha pro odstavení vozidla potřebuje jinou dlažbu, než terasa určena k sezení. U pochozí dlažby stačí tloušťka dlaždic mezi 33 – 50 mm.

Dlažba TOGO

U ploch zatížených lehkým provozem, kam se řadí příjezdové cesty a parkovací stání u rodinných domů, musí dosahovat tloušťka dlaždic 60 – 70mm. Kromě výběru dlaždic je nutné dodržet skladbu jednotlivých podkladních vrstev, které se liší rovněž v závislosti na zatížení a použitém typu dlažby.

Terasám sluší přirozenost

Na terasy, chodníčky a lemy bazénů nabízí společnost Presbeton kromě klasické dlažby i úspěšnou řadu litých dlažeb NATURAL. Tyto dlažby jsou vyráběny s velkým podílem ruční práce. Vylévají se do forem, kde poté dochází k vytvrdnutí. Následně je povrch dlažeb ošetřen speciální kompozitní látkou. To dlouhodobě zvýrazňuje barevnost a strukturu použitých pohledových betonů a zároveň povrch získává hedvábný lesk.

Použitá impregnace Protect System TOP pak účinně zabraňuje pronikání vody a usazování nečistot a výrazně usnadňuje jejich odstraňování. Dlažby NATURAL velmi zdařile imitují například kámen nebo dřevo.

Záleží tedy již na zákazníkovi, jakému typu povrchu dává přednost. Nejucelenější řadou je jednoznačně dřevo imitující systém BARK, z jehož komponentů lze navrhnout celou zahradu včetně zídek, teras, odpočinkových zón, schodů, cestiček atd.

Bark

Dláždění příjezdových cest má svá specifika

Při dláždění příjezdových cest, které spojují venkovní komunikaci například s garáží umístěnou na pozemku zahrady, je nutné výběr dlažby uzpůsobit předpokládanému provozu a zatížení.

V některých případech je možné sáhnout po vybraných typech dlažeb NATURAL, jinde už budou třeba pevnější typy zámkové nebo skladebné dlažby. Záleží již pouze na volbě architekta či preferencích majitele, jaký rozměr dlaždic a barevnost preferuje pro daný prostor.

monume XL

Barevnost se pohybuje od světlých po tmavší odstíny šedé, teplé odstíny žluté, béžové a okrové nebo terakoty. Při výběru barvy je dobré myslet nejen na estetickou, ale i funkční stránku, která musí počítat s tím, že slunným stranám vyhovují jednoznačně světlé odstíny z důvodu menšího přehřívání povrchu.

Více na www.presbeton.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Presbeton