Vítěz soutěže Zelená střecha roku 2014
Galerie(5)

Vítěz soutěže Zelená střecha roku 2014

Partneři sekce:
  • Prefa

Odborná sekce při Svazu zakládání a údržby zeleně „Zelené střechy“ zorganizovala s podporou ministerstva životního prostředí první ročník soutěže Zelená střecha roku 2014. V kategorii „Zelená střecha na rodinném domě“ přiřkli porotci první místo intenzivní střeše – terase, která je součástí bytu ve vícepatrovém domě v Praze.

Vítězná zelená střecha není střechou v pravém slova smyslu, ale terasou přiléhající k bytu v horním patře bytového domu v Praze. Střecha má dvě části – velkoryse řešenou pobytovou terasu čtvercového tvaru o rozměrech cca 10 x 10 m, která navazuje na obývací pokoj a kuchyni a úzkou část terasy, která je po celé délce bytu na opačné straně. Směrem k terase je byt orientován prosklenou stěnou, takže zeleň na terase se opticky stává součástí bytu. Z obytných místností se vstupuje na dřevěnou palubu o šířce dva metry, na kterou navazuje pás intenzivně udržovaného trávníku, kterému dominuje vzrostlý keř muchovníku. Z první části terasy se po pěti schodech sestupuje do atriového prostoru, který je vlastně venkovní jídelnou.

Tato část terasy má nejenom charakter uzavřeného dvora, ale podle slov majitele jsou na ní také chráněni před větrem. Je zde i uzavřený přístřešek na ukládání sekačky a drobného nářadí či nábytku, na kterém nechybí extenzivní zelená střecha. Terasa je po obvodu lemována vyvýšeným záhonem, kde je taková mocnost substrátu, která umožnila výsadbu vzrostlejších keřů.

Nejvýraznějším druhem je dřín. Neobvyklým prvkem je pozinkovaný pororošt, který překrývá nádrž s vodními a vlhkomilnými rostlinami. Tak člověk může procházet mezi voňavou mátou, vzduch na terase se tím zvlhčuje a umožňuje růst takových druhů, které bychom na střešní zahradě nečekali. Střešní terasa vznikla již v roce 2007 a dnes, po téměř sedmi letech je plně funkční.

Zhotovitel: Zahradní Architektura Kurz, s. r. o.
Autor projektu: Ing. Zdeněk Sendler
Realizace: 2007
Rozsah díla: 150 m2

Text: Marie Urbancová
Foto: SZÚZ