Okapový systém bychom měli chápat jako nedílný doplněk střešní krytiny, bez něhož je střecha neúplná. Jeho základními prvky jsou horizontální žlaby položené v hácích uchycených pevně ke střešním krokvím, čela zaslepující konce žlabů, kotlíky a kolena propojující svislé svodové roury držené objímkami, které jsou kotvené v obvodové zdi.
Mezi další velmi užitečné prvky patří například lapače listí zabraňující ucpávání svodových rour nebo odvaděče vody plnící sudy dešťovkou pro pozdější využití při zalévání. Výrobci pamatují i na úskalí spojená s tepelnou roztažností materiálů, a proto v jejich nabídce najdete i žlabové dilatace. Každý zkušený klempíř potvrdí, že při montáži a spojování žlabů se vyplatí volit jeden okapový systém z jednoho materiálu a nepodceňovat doporučené postupy. Jen tak může být zaručena dokonalá těsnost a pevnost systému.
11 | Příprava montáže
Dilataci je nutno namontovat z důvodu tepelné roztažnosti materiálu vždy po 12 m u podstřešních půlkulatých a hranatých žlabů, u nástřešních žlabů vždy po 6 m. U střech valbových či stanových, s úžlabími, kde se použijí vnitřní a vnější žlabové rohy, se zkracuje délka umístění dilatací od těchto míst vlevo a vpravo na polovinu, tj. na 6, resp. 3 m.
12 | Montáž dilatace
Vlepte dilataci obdobně jako u již popsaného postupu nejprve k prvnímu žlabu. Pak krytku návalky převlékněte přes spoj tak, aby bylo možné provést dolepení druhého žlabu. Nakonec vysuňte krytku do strany do určené pozice a gumu dilatace schovejte zvnějšku záslepkou. Připevnění krytky návalky můžete provést pouze jedním nýtem na jedné straně spoje!
INFORMACE O MATERIÁLU:
Žlabová dilatace Prefa se vyrábí z přírodního hliníku. V sortimentu najdete řešení pro hranaté i půlkulaté žlaby a to v provedení s přesně stanoveným rozměrem (např. 280 či 333 mm) anebo jako „nekonečný pás“. Žlaby a okapy půlkulaté i hranaté by měly být dilatovány každých 12 běžných metrů.
Pozor!
Z důvodů bezpečnosti práce do žlabu nestoupejte ani po něm nechoďte. Dodržujte také pokyny z technických příruček.
TEXT + foto: Prefa
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.