Základem pasivního domu je vhodně zvolené sklo

Pasivní domy se staly nejenom právní normou ale i ekonomickou nutností, kterou způsobuje nevídaný růst cen. Okno s trojsklem a kvalitním distančním rámečkem je nutnou podmínkou. V potaz je třeba vzít orientaci domu, samotnou izolaci obálky budovy i obnovitelné zdroje energií.

Dalším ze základních principů nízkoenergetických a pasivních domů je snaha co nejvíce snížit tepelné ztráty v zimním období. Teplo uniká všemi konstrukcemi, které oddělují vnitřní prostředí rodinného domu od exteriéru. Kvalita použitých materiálů a produktů v těchto konstrukcích, zejména pak jejich tepelná vodivost a celková tloušťka, pak určují celkové tepelné ztráty objektu.

Zdroj: Glassolutions

Nejlevnější energie, je ta nespotřebovaná

Sluníčko je k dosažení nízké energetické náročnosti nejlevnějším zdrojem. Promyšlený návrh oken z pohledu jejich velikosti, orientace, technických vlastností a členitosti může ušetřit i 30 % spotřeby energie na vytápění. „Okna jako zdroj energie tak vnímám jako klíčový prvek k dosažení nízké energetické náročnosti a splnění požadavků s minimalizovanými investičními vícenáklady,“ říká Petr Kotásek, obchodně technický zástupce, GLASSOLUTIONS, koncernu Saint-Gobain.

Každá nová stavba musí splňovat požadavky na nízkoenergetický dům. Pokud jsou splněny přísnější požadavky, jedná se o pasivní dům. Pasivní tepelné zisky jsou stěžejní. Využívají je všechny budovy, některé méně, jiné více. Určující je zde měrná potřeba tepla na vytápění. U nízkoenergetických staveb je limit 50 kWh/m2/rok, pasivní dům nesmí na vytápění spotřebovat více než 15 kWh/m2 ročně.

Zdroj: Glassolutions

Slunce je dobrý sluha ale špatný pán

A nejde pouze o sklo. „Důležité je i jeho zastínění. Dynamickou fasádou se rozumí i taková fasáda, která má venkovní žaluzie. Lze tím v průběhu roku měnit její parametry. Další formou dynamické fasády je například elektricky ovládané sklo, které umí elektrickým proudem měnit parametry světelného a energetického prostupu,“ říká Petr Kotásek, obchodně-technický zástupce, z brněnského GLASSOLUTIONS. A pokud nelze zvolit venkovní žaluzie, a přesto je nutno zabránit letnímu přehřívání, je nutno sáhnout po protislunečním skle.

Zdroj: Glassolutions

Proto je před finálním výběrem vhodného zasklení nutné, aby jste si podle Petra Kotáska položili další otázky:

  • Požadavky na akustiku Rw?
  • Jaká je orientace budovy vzhledem ke světovým stranám?
  • Jak je řešený požadavek na protisluneční ochranu (dynamická fasáda)?
  • Jaký je požadavek na proslunění světla TL?
  • Jaké je očekávání ohledně vnější viditelné reflexe?
  • Jsou definované požadavky na bezpečnost?
  • Jaký je požadavek na součinitel prostupu tepla skla Ug?

„Výběr skla je přímo závislý na požadovaných parametrech zadavatele a je to o hledání kompromisů mezi světlem a teplem,“ vysvětluje Petr Kotásek.

Aby se okna nestala Achillovou patou

U pasivního domu musí být měrná potřeba tepla na vytápění za rok, menší než 15 kWh/m2. Aby tomu tak bylo, je optimální kompenzovat energetické ztráty domu bezplatnými tepelnými zisky ze slunce. Právě v tom spočívá největší potenciál oken. „Rozhodující je u oken velikost, rozmístění a opět – orientace vůči světovým stranám. Je zřejmé, že orientace budovy má zásadní vliv na energetickou bilanci.

Zároveň platí, že každý z nás chce mít doma dostatek světla. Teplo a světlo jsou dvě strany stejné mince, takže volba správného skla je velmi důležitá,“ uvádí Petr Kotásek, obchodně technický zástupce, GLASSOLUTIONS. Pro pasivní rodinné domy jsou ideální taková skla, která do interiéru propouštějí maximum světla a tepla.

S tímto zasklením budou okna během chladného období sama zadarmo přitápět. Jediná potíž nastává v létě, kdy je naopak potřeba teplo od slunce eliminovat. Vhodným řešením je tedy stínění pomocí venkovních žaluzií, screenových rolet nebo konstrukčních úprav v podobě přesahu střechy či slunolamu.

Zdroj: Glassolutions

„Pokud ovšem není možné doplňkové stínění použít, je možností jiný typ skla, a to s protisluneční ochranou,“. To dovnitř propustí dostatek světla, ale teplo vám do domu nepustí. „Protisluneční skla se používají především u výškových budov, kde nelze využít venkovní stínění.

U rodinných domů také najdou opodstatnění, pokud nelze použít vnější ochranu. Jejich užití ale snižuje solární zisky,“ upozorňuje odborník. Jinými slovy, protisluneční sklo může být výhodou v létě, ovšem po zbytek roku je potřeba solární zisky nahradit jiným zdrojem.

ZDROJ: PR článek Glassolutions