Galerie(4)

Udržitelný dům inspirovaný automobilovým designem

Rodinný dům ve čtvrti Bel Air v Los Angeles na první pohled zaujme svým futuristickým vzhledem, pro který se architekti inspirovali u automobilového designu. Pro své výjimečné architektonické řešení i udržitelnost získal tento projekt, který nese v interiéru i českou stopu, celkem dvanáct prestižních ocenění.

Mezi světoznámou luxusní čtvrtí Beverly Hills a Getty Muzeem se nachází Bel Air, čtvrť s výhledem na Tichý oceán a divokou kopcovitou krajinu. A právě zde, na vrcholek jednoho z kopců, mezi klasické domy s tradičními střechami z červenohnědých pálených tašek, vystavěli architekti z ateliéru Arshia Architects dům futuristického vzezření.

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že stavba svým odvážným vzhledem v rámci okolní zástavby vyčnívá, opak je pravdou – proporčně zcela zapadá do sousedství. Cílem architektů bylo nabídnout příklad toho, jaké objekty je možné v rámci místních stavebních předpisů navrhnout a vystavět.

Stát Kalifornie má totiž velmi přísné regule pro stavby nemovitostí. Domy musejí splňovat řadu podmínek, od přesně určené výšky, až po barvu fasády, pro kterou je na výběr jen z několika málo odstínů bílé nebo béžové.

Zdroj: Arshia Architects

Udržitelnost na prvním místě

Přísné kalifornské normy stavba splňuje také z pohledu nároků na ekologické budovy a úspory energie, jako jsou například nízko průtokové vodovodní systémy, filtrace dešťové vody, integrace fotovoltaických panelů, vysoce účinná izolace stavby, a další.

Architekti z ateliéru Arshia Architects však zachází nad rámec těchto podmínek a na udržitelnost stavby dbají také z pohledu použitých materiálů a produktů. V domě se tak snaha o maximální udržitelnost odráží nejen ve velkých plochách nejtypičtějšího přírodního materiálu – dřeva, ale i v těch nejmenších zařizovacích prvcích, jako je například dveřní kování. Právě to na tuto výjimečnou stavbu dodávala česká rodinná manufaktura M&T.

Madlo YES! nás zaujalo především svou estetickou působivostí a kvalitou. Můžeme však říct, že splnilo víc než jen krásný a zajímavý vzhled. Líbilo se nám zejména proto, že popírá zavedenou charakteristiku dveřní kliky,“ říká Arshia Mahmoodi z architektonické kanceláře Arshia Architects a pokračuje: „Madlo má skvěle skrytý design, až diskrétní. Navíc představuje příběh se svým skrytým zámkem, který jsme chtěli rozklíčovat a objevovat.“ Roman Ulich, hlavní designér českého výrobce M&T popisuje:

„Snažíme se vyrábět eticky udržitelné, inovativní a designové dveřní kování s důrazem na kvalitu. Naší dlouhodobou vizí bylo navrhnout komfortní tiché ovládání dveří, bez použití klik a zámků, a toho jsme docílili právě s bezkontaktním magnetickým systémem Magnetic. Ten společně s madlem YES! splňuje ty nejvyšší  nároky na životnost – nepotřebují pozdější servisní zásahy. Na celý systém poskytujeme doživotní záruku.“

Zdroj: Arshia Architects

Idea automobilového designu

Princip použitého dveřního kování navíc zapadá do konceptu návrhu celé stavby, pro který se architekti poměrně netradičně inspirovali u automobilového designu – ve smyslu minimalismu a dokonalé účelné jednoduchosti.

Veškeré technologické prvky v interiéru jsou tak po vzoru luxusních aut zcela záměrně nenápadné a skryté, tak, aby umožňovaly a svou absencí umocňovaly vjemový zážitek z architektonicky dokonalého prostoru.

Zdroj: Arshia Architects

Důmyslné propojení

A inspirace automobilovým designem se propisuje i do atraktivních křivek napříč celým interiérem. Stavba využívá dělené konstrukce, která sleduje typografii kopce. Dokonale tak s využitím mezipater propojuje obě hlavní patra domu v působivý celek.

V nejspodnějším podlaží, které je z jedné strany zapuštěné pod úroveň terénu, se nachází otevřený prostor sloužící k setkávání s přáteli. Nechybí zde krb pro navození příjemné atmosféry, ani zabudovaná vinotéka. Schodiště po straně otevřeného prostoru stoupá do rozlehlého obývacího pokoje s velkými prosklenými plochami, které jsou typické pro celý dům.

Dokonalými průstřihy ve střeše a mezi jednotlivými patry se přirozené denní světlo dostane i do míst, kde by jinak bylo nutné svítit. Široké schodiště uprostřed pak vede do prostoru kuchyně s jídelnou, ze kterého je přístup do zahrady přiléhající k domu. Nejvyšší podlaží pak slouží jako soukromé útočiště členů domácnosti.

Zdroj: Arshia Architects

Výjimečnost této stavby, a to ať už z pohledu neotřelého konceptu a vzhledu, tak i z pohledu udržitelnosti potvrzuje fakt, že dům získal již dvanáct prestižních architektonických ocenění.

Lokace domu: Los Angeles, Kalifornie
Rok realizace: 2022
Dodavatelé a výrobci:

  • Generální dodavatel: Domaen Build Inc.
  • Stavební inženýr: BOLD Engineer & Associates Inc.
  • Inženýr MEP: GMEP Engineers
  • Pozemní inženýr: GreyStone Engineering Group Inc.
  • Půdní inženýr: Hillside Inspections, Inc.
  • Dveřní kování: M&T, Magnetic, madla YES!, magnetic-mt.cz

Autoři: Arshia Architects, www.arshia.net ,Arshia Mahmoodi (Design Principal), Xinlei Li (Project Manager, Project Designer), Yuheng Huang (Project Designer), Fang Cui (Project Designer), Ruby Wu (Project Designer), Zhishan Liu (Project Designer).

ZDROJ: PR článek společnosti M&T 1997, a.s.