Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton
  • Isover

Bez penetrace rovnou na zeď

Bez penetrace rovnou na zeď

Instalace otvorových výplní, kterou nově upravuje vlastní prováděcí norma ČSN 74 6077, se nejčastěji provádí třístupňovým utěsněním připojovací spáry pomocí interiérových a exteriérových membrán s vnitřní tepelnou izolací (obvykle PUR pěnou).

Montážníci, kteří instalují okna tímto způsobem, často poukazují na problematické nalepování okenních membrán na zdivo a jejich následné zaomítání. Většina běžných fólií je totiž opatřena jen úzkým lepicím proužkem, který na zdi mnohdy ani nedrží. Komplikací bývá také nutnost penetrovat podkladní zdivo tak, aby fólie  vůbec držela. Konvenční penetrace (primery) je potřeba aplikovat štětcem. Ty modernější jsou už ve spreji. Každopádně pro zachování pevnosti spoje je nutné opatřovat podklad zpevňujícími nátěry.

Dvoudílná ochranná fólie chránící lepidlo před znečištěním

Dvoudílná ochranná fólie chránící lepidlo před znečištěním

Skutečnou revolucí v aplikaci okenních membrán je dvojice nových celoplošných fólií illbruck ME350 a ME351. Na první pohled jde o klasickou exteriérovou difúzně otevřenou membránu (ME351) a parotěsnou interiérovou (ME350). Převratné na těchto materiálech je to, že není zapotřebí opatřovat zdivo penetračním nátěrem. Fólie jsou připravené k okamžitému nalepení na jakýkoliv, i nerovný, podklad: keramická tvarovka, vápenopísková cihla, beton, dřevo, OSB deska, kovy, tvrdé PVC, tepelné izolace.

Celoplošná lepicí vrstva zajišťuje perfektní adhezi i bez penetrace

Celoplošná lepicí vrstva zajišťuje perfektní adhezi i bez penetrace

Lepicí vrstva je tak pevná, že fólii po přilepení nestrhnete. ME350 a ME351 jsou totiž opatřeny celoplošnou lepicí vrstvou, nikoliv jen proužkem jak je to běžné. I tím je mnohem snadnější jejich zapravení pod omítku. Komfort zaomítání je téměř totožný s perlinkou. Fólie jsou vyrobeny z velmi měkkého materiálu, který poskytuje perfektní tvarovatelnost především v hůře dostupných místech jako jsou nároží a kouty.

Kvalitní měkká textilie je tvarovatelná a usnadňuje zaomítání

Kvalitní měkká textilie je tvarovatelná a usnadňuje zaomítání

illbruck ME350 a ME351 se dodávají v návinu 25 metrů a ve velikostech 70, 100 a 140 mm.

ZDROJ:  PR článek společnosti Tremco Illbruck s.r.o.

RubrikyOkna a dveře