asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Fasády z popínavých rostlin

16.07.2014

Fasády domů hustě porostlé zelení byly ještě donedávna k vidění pouze na starých vilách, neoddělitelně patří také k obrázkům z Anglie. U nás bylo rozšířeno přesvědčení, že popínavé rostliny ničí fasádu, jsou příčinou vlhnutí domů a ideální úkryt v nich nachází hmyz či hlodavci.

Zeleň chrání fasádu

Nic z toho ovšem není pravda, o čemž svědčí nejen zkušenosti majitelů takových fasád, takováto těsná koexistence staveb a zeleně byla podrobena i vědeckému bádání. To naopak prokázalo, že symbióza rostlin a zděných staveb má mnoho kladů. Zeleň chrání fasádu proti výkyvům teplot, neboť je naopak tepelným izolantem - v zimě zabraňuje rychlému ochlazování až vymrzání stěn, v létě nedovolí, aby došlo k jejich přehřátí, to vše se pak konkrétně projevuje i na tepelné pohodě v interiéru. Obrostlá fasáda není vystavena extrémním výkyvům počasí či dešti, listy rostlin jsou postaveny jako tašky na střeše, voda po nich stéká, nedostane se pod ně.

Základem je kvalitní omítka

Zeleň na fasádě také přispívá k čistějšímu ovzduší - zachycuje prach, produkuje kyslík, ochlazuje okolní vzduch, zachycuje vlhkost a vydává ji, když se teplota zvýší, zlepšuje tedy i klima v okolí domu. Pokud je rostlina vedena na samostatné konstrukci u stěny, vytváří vzduchovou mezeru, která také funguje jako tepelná izolace. V neposlední řadě přispívá zelená fasáda k odvodňování stavby i svým kořenovým systémem. Popínavé rostliny rozšiřují zelené plochy také všude tam, kde nelze díky urbanistické koncepci rozšiřovat zelené plochy.

Než se však pustíme do výsadby rostlin pro porost fasády, je třeba dům dobře prohlédnout a případně opravit popraskanou, zvětranou či jinak poškozenou omítku, neboť by ji mohly rostliny svou vahou strhnout, pro tento účel musí být fasáda zcela bez závad.

Jaké rostliny zvolit

Další důležitou věcí je výběr rostlin - záleží na tom, na kterou světovou stranu bude zelená fasáda obrácena, jak velkou plochu by rostliny měly pokrýt, také je důležité, zda mají být kvetoucí či nikoliv, a také kolik péče jim chceme a můžeme věnovat.

Jestliže plánujeme zelenou fasádu na velké ploše, je vhodný například břečťan - dorůstá do více než 12 až 15 metrů, nepotřebuje podpůrnou konstrukci a je, pokud jde o péči, nenáročný, vyžaduje pouze spíše stinná místa, ideální jsou například severní stěny a vlhčí půda.Pokud upřednostňujeme kvetoucí druhy, můžeme zvolit begónii, která dorůstá do více než 10 metrů, či hortenzii, která vyroste až do výšky okolo 8 metrů, obě vyžadují teplá místa bez sluneční výhně.
Nenáročný a odolný je přísavník trojlaločný, popínavá liána, schopná pokrýt velké plochy, na podkladu drží pomocí drobných úponků. Není ovšem příliš vhodná na kolmé rovné stěny, ale spíše na členité podklady či sloupy nebo pergoly a podobně.

U druhů, které nevyžadují oporu, je třeba mít na paměti, že se z fasády odstraňují jen obtížně, zbylé suché úponky na jejím povrchu zůstávají stále. Je ovšem třeba upřesni t, že ji v žádném případě nenarušují.

Mezi podpůrnou konstrukci vyžadující dekorativní popínavé rostliny patří například plamének, popínavé růže, přísavník pětiprstý, zimolez, vistárie, trubač a podobně.

První dva tři roky je nutné se o rostliny starat - hojit, zalévat a podle potřeby zastříhávat.Text a foto: Dana D. Daňková

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Marie Hlavsová
Bydlím v zatepleném panelovém domě...nesouhlasím s Psím vínem, které se pne jedné sousedce kolem balkonu těsně NAD UMĚLÝM OKNEM, PŘIBiTÉ BUHVÍ ČÍM... pod střechou, dolů kape voda, když prší a na rostlině, která je silně rozvětvená sedí hrdličky a kálí nám na balkony.. a sušící se prádlo...Něco tam stále zobají...Osoba bydlící v tomto bytě, balkon obrácen k východu, slunce se točí kolem l3 hod. Máme STRACH Z PLÍSNĚ V BYTECH, pod jejim balkonem máme ještě balkony dva...Před 20 lety byl byt zaplísněn, bydlí tam stejná osoba, na náklady družstva byl opraven, peníze uvolnilo družstvo, paní samoživitelka t.č.měla tapety v celém bytě a nalakované...Nyní máme společenství, schůze bude, až na podzim a nám dochází trpělivost, neotvírá ani na časté zvonění, před 2 měsíci upozorněna, že nám to vadí...Poraďe, jak je možno docílit, aby odstranila tento porost...Existuje nějaká vyhláška, na dotaz pouze přes el.vrátného řekla, že to domu jen prospěje..A prostě neotevře a pokud jí potkáme, tak se nebaví a vůbec nás nerespektuje.....Kdybychom všichni toto řešili, nebudeme se zlobit, ale toto je naprosto beznadějjné? Musí přece existovat nějaká vyhláška, která toto zakazuje, pokud není dům v jejim osobním vlastnictřví, byty máme všichni v osobním vlastnictví...Když bylo provedeno zateplení, nesmíme ani do zdi hřebíkem přidělávat teploměry, ani budky na krmení ptactva....Pokud nám pomůže, vyhláška, zákon apod. budu Vám nesmítně vděčná...Pokud odpoítte, ráda bych si to vytiskla a měla něco v ruce. Marie Hlavsová, Ostrava Poruba
Odpovědět | 23.07.2018, 14:04

Další z Jaga Media