Galerie(12)

Jak na odhlučnění bytu? Řešením je akustická předstěna

Nadměrný hluk od sousedů nebo z chodby je poměrně častým problémem mnoha domácností. Odhlučnění místnosti i celého bytu pomocí sádrokartonové předstěny může být rychlým a účinným řešením problému. Pokud je původní stěna dostatečně nosná a můžeme do ní kotvit, volíme tzv. spřaženou předstěnu. Ta je montována z jedné strany místnosti ke stávající stěně pomocí stavěcích třmenů.

Aby bylo dosaženo požadovaných výsledků, je třeba ohlídat slabá místa konstrukce. Ať už se jedná o nevhodně zabudované elektrokrabice nebo vytvoření nežádoucích akustických mostů. Návod krok za krokem najdete níže. V případě dotazů v souvislosti s technickým řešením stavby se můžete obrátit na technickou podporu Rigips, na tel.: 226 292 224 nebo na e-mailu: podpora@saint-gobain.com.

Jak na montáž akustické předstěny?

Potřebný materiál:

  • Modré akustické desky Activ’Air® (do koupelny varianty s impregnací)
  • CD profily a UD profily
  • Minerální izolace Isover Piano tl. 40 mm (případně Isover Orsik)
  • Stavěcí třmeny
  • Rychlošrouby typu TUN
  • Samovrtné šrouby typu LB
  • Tmel Rifino Top pro tmelení spár (lze použít i na finální)
  • Tmel ProMix Finish pro finální tmelení
  • Výztužná skelná páska
  • Natloukací hmoždinky
  • Napojovací pěnové těsnění

A kolik materiálu budete potřebovat? Spočítejte si přesné množství online v kalkulačce Rigips.

Krok 1: Vyměření polohy

Na podlaze si vyměříme polohu obvodového UD profilu pomocí značkovací šňůry, tzv. „brnkačkou“, pomocí profilu nebo laserem. UD profily před jejich osazením podlepíme pěnovým napojovacím těsněním Rigips, čímž zlepšíme akustické vlastnosti konstrukce.

Zdroj: Saint-Gobain, Rigips
Zdroj: Saint-Gobain, Rigips

Krok 2: Montáž UD profilů

UD profily připevňujeme plastovými natloukacími hmoždinkami (v případě betonové podlahy), případně jinými vhodnými připevňovacími prostředky dle druhu podlahy. Jejich vzájemná rozteč je max. 800 mm. Vzdálenost prvního připojení od rohu místnosti je max. 200 mm.

Zdroj: Saint-Gobain, Rigips

Krok 3: Podlepení a kotvení stavěcích třmenů

Stavěcí třmeny před jejich připevněním na zeď také podlepíme napojovacím těsněním. Podle budoucího umístění CD profilů vyměříme polohu stavěcích třmenů. Rozteč svislých CD profilů je 625 (600) mm. Maximální vertikální rozteč třmenů je 1 250 mm. Poslední horní třmen umisťujeme do takové výšky, aby horní přesah CD profilu byl max. 250 mm. Stavěcí třmeny kotvíme k podkladní zdi pomocí plastových natloukacích hmoždinek.

Zdroj: Saint-Gobain, Rigips
Zdroj: Saint-Gobain, Rigips

Krok 4: Dokončení rastru konstrukce

Po připevnění stavěcích třmenů postupně montujeme svislé CD profily. Jejich délku volíme tak, aby při vložení CD profilu do spodního UD profilu byla mezi horním koncem CD profilu a stropem mezera přibližně 50 mm. Jednotlivé CD profily zůstávají v podlahovém UD profilu volně nasunuty, UD a CD profily vzájemně nespojujeme. Po nasunutí do podlahového UD profilu je postavíme do svislé polohy a spojíme s předem namontovanými stavěcími třmeny pomocí šroubů do plechu typu LB. Použijeme vždy dvěma šrouby na jeden třmen. V rohu místnosti připevňujeme třmen jen z jedné strany, opět dvěma šrouby LB.

Zdroj: Saint-Gobain, Rigips

Krok 5: Vložení minerální izolace

Mezi profily konstrukce vložíme minerální izolaci, pro lepší akustické vlastnosti doporučujeme ISOVER Piano. Vkládáme ji vždy bez mezer v celé ploše konstrukce, bez stlačení.

Zdroj: Saint-Gobain, Rigips

Krok 6: Opláštění sádrokartonovými deskami

Opláštění konstrukce provádíme Modrými akustickými deskami Rigips, které osazujeme nastojato. V ideálním případě používáme celé desky, menší díly jsou přípustné při dodržení jejich min. výšky 400 mm. Zároveň není možné umisťovat více menších dílů těsně nad sebou. Ohrozilo by to mimo jiné i výsledné akustické vlastnosti konstrukce. Vodorovné i svislé spáry sousedních desek vzájemně střídáme min. o 400 mm, aby nedocházelo k vytvoření křížových spár. Pro připevňování Modrých akustických desek ke svislým profilům používáme šrouby typu TUN v rozmezí 250 mm. U podlahy je vhodné ponechat cca 10 mm širokou spáru, kterou posléze vyplníme spárovacím tmelem.

Zdroj: Saint-Gobain, Rigips

Krok 8: Tmelení

Na závěr zatmelíme hlavy šroubů a spáry mezi sádrokartonovými deskami. Pokud se chcete vyhnout následnému celoplošnému broušení, vyzkoušejte tmelení bez broušení se sádrovým tmelem Rifino Top.

Zdroj: Saint-Gobain, Rigips

ZDROJ: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips