Vznášející se letištní terminál od Rafaela Viñoly
Galerie(12)

Vznášející se letištní terminál od Rafaela Viñoly

Partneři sekce:

Rozšíření letiště u Montevidea, hlavního města Uruguaje, bylo postaveno už v roce 2009. Jeho elegantní tvar a celkové řešení je však dokonale nadčasové. Nedávno letištní halu od světoznámého uruguayského rodáka Rafaela Viñoly, která je nepřehlédnutelná díky své velkolepé a přitom křehce působící střeše s ocelovou konstrukcí, ocenili porotci prestižní architektonické soutěže Architizer A+ Awards cenou v kategorii Transport.

Jako jediné letiště v Uruguaji, které zajišťuje celoročně mezinárodní spojení, má Carrasco International Airport roli „vstupních dveří do Uruguaje“ pro většinu turistů. Nový terminál rozšířil stávající letiště, které se nachází necelých osmnáct kilometrů od Montevidea a přestalo zvládat nápor turistů, o 32 tisíc metrů čtverečních. Nově tu vznikla veřejně přístupná hala, odbavovací haly pro pasažéry, obchody, pasové kontrola, odbavení zavazadel, kanceláře i zázemí pro personál. Vše je skryto pod 365 metrů dlouhou skořepinovou střechou, jejíž tvar je inspirován zvlněnými dunami na pobřeží Uruguaje.

Vnitřní uspořádání terminálu vychází z tradičních letištních otevřených hal. Prostor je členěn do několika víceúrovňových teras, na kterých vládne zeleň, a prosklené stěny poskytují otevřený pohled na letištní dráhu a daleké okolí. Velké množství velmi tenkých konstrukčních podpěr vytváří dojem odlehčeného prostoru, nad kterým střecha levituje. V nejvyšším místě dosahuje střecha necelých 36 metrů a její šířka je 131 metrů.

Aeropuerto Internacional de Carrasco General Cesareo L. Berisso
architekt: Rafael Viñoly architects
klient: Puerta del Sur S.A.
realizace: Uruguay, 2009

-vb-
zdroj: awards.architizer.com
foto: Daniela Mac Adden