Rozkvetlé tramvajové tratě

Zdroj: Saint Gobain Isover

Tramvaje ve městech jsou užitečnou součástí veřejné dopravy, která ale často vytváří bariéry a hluk. Změnou úhlu pohledu se ale může jednat o městotvorný prvek navracející vegetaci do rozpálených asfaltových ploch. Podíl ozeleněných tramvajových tratí ve městech je bohužel u nás i ve světě nízký. Moderní tramvajovou trať s vegetací najdeme například v Praze – Ládví.

Pod pojmem zelená trať se ukrývá aplikace vegetační vrstvy do kolejového svršku. Vegetace může být různá. Řešení ISOVER G-TRAM využívá mnohaletých poznatků v oblasti vegetačních střech, což ovlivnilo i výběr doporučených rostlin, které jsou odolné i při nepřízni počasí.

Zelený tramvajový pás v Praze Ládví
Zelený tramvajový pás v Praze Ládví | Zdroj: Saint Gobain Isover

Funkční skladba ISOVER G-TRAM s hydrofilní minerální vlnou ISOVER Flora je prakticky bezúdržbová, používají se totiž různé nenáročné suchomilné rostliny, které kvetou během celého roku.

Rostliny mění během roku svoji barvu od zelené až po červenou
Rostliny mění během roku svoji barvu od zelené až po červenou | Zdroj: Saint Gobain Isover

Minerální vlna navíc zadrží o 30 % více vody než při použití substrátu a současně je v suchém stavu až o 60 % lehčí. Díky minerální vlně nemusíme rostliny dodatečně zavlažovat, takže není potřeba obávat se poškození kolejnic vodou. Rostliny současně redukují hluk tramvají. Celou skladbu lze rychle nainstalovat i případně  lehce demontovat.

 

RubrikyDoprava