Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Českomoravský beton

Rodinný dům s titanzinkovým pláštěm

Rodinný dům s titanzinkovým pláštěm

Rodinný dům v Chýnici od architektonického ateliéru OK PLAN architekt zvítězil v soutěži ART OF ZINC 2013 v kategorii Fasáda. Jeho břidlicová fasáda je totiž nejen odolná, ale i ladí s modřínovým obkladem a zapadá do krajiny.

„Koncepce návrhu objektu byla nepřímo ovlivněna podmínkami chráněné krajinné oblasti, do které je dům zasazen. Podmínkou bylo zastřešení sklonitou střechou. Napadlo nás použití titanzinkového plechu, který by obalil jak střechu, tak část fasády objektu,“ říká architekt Libor Chovanec. „Vybrán byl předzvětralý titanzinek, který se dobře doplňuje s modřínovým obkladem, použitým na jiných částech fasády.“

Kovové zastřešení a fasádní opláštění domu bylo navrženo jako větrané. Volný průřez větrané mezery střechy je 50mm a u fasády 30mm. Jako podkladní konstrukce byly použity dřevotřískové desky OSB třídy III. o tloušťce 22mm, které byly na střeše doplněny tzv. strukturní dělicí vrstvou. Pro vlastní opláštění objektu byl zvolen systém stojaté drážky, na střeše dvojitá stojatá a na fasádě úhlová stojatá drážka. Systém je charakterizován drážkou výšky 25mm a v případě úhlové stojaté drážky šířkou 13mm.
                               

dvojitá stojatá drážka úhlová stojatá drážka

Pro střešní a fasádní plochy byl architektem vytvořen přesný způsob členění, který vycházel z použití krytinových pásů s různou rozvinutou šířkou. Záměrem bylo vytvořit krytí z nestejně širokých pásů různého uspořádání profilovaných ze svitku o tloušťce 0,8mm, navíc s podmínkou, že drážky na fasádě budou navazovat na drážky na střeše.

„Výsledné provedení odbornou firmou potvrdilo správnou volbu tohoto typu fasády,“ dodává Libor Chovanec. Dům přirozeně ladí s okolím i díky břidlicově šedému odstínu fasády.

Rodinný dům Chýnice
Investor: soukromá osoba
Architekt: Ing.arch. Libor Chovanec, OK PLAN architects, s.r.o.
Realizace: IPM Building, spol. s r.o., Kolín
Klempířské práce: SELECTA spol. s r.o., Hradec Králové

Technické údaje:
střecha: technika krytí na dvojitou stojatou drážku
fasáda: technika krytí na úhlovou stojatou drážku
materiál: RHEINZINK- prePATINA schiefergrau
plocha střechy a fasády: ca 200 m2

Realizace: 2013

Autor: Aleš Slivka
Foto: RHEINZINK ČR s.r.o.