Partneři sekce:
  • Stavmat
  • REHAU

Fasáda, kterou nepřehlédnete ani v noci

Fasáda, kterou nepřehlédnete ani v noci

Nepřehlédnutelný hotel Motel One se světelnou fasádou navrhli architekti ze studia Mackay & Partners. Nachází se v srdci londýnské finanční čtvrti City, kde nahradil chátrající kancelářskou budovu a stal se novou ozdobou historické části Minories.

Nejnovější hotel řetězce Motel One nabízí 291 pokojů a čtyřhvězdičkový komfort.

Stavba se skládá ze dvou částí – sedmipatrové „dekorativní kostky“ směrem do ulice a šestnáctipatrové skleněné věže v zadním traktu. Budova je obložena materiálem DuPont Corian a tento elegantní vnější plášť stavby funguje nejenom jako udržitelná ochrana proti dešti s odhalenými spoji, ale rovněž jako výrazný designový prvek. Pozornost kolemjdoucích přitahuje svou bělostí ve dne, kdy upozorňuje na čisté a jednouché řešení, ale i v noci, kdy fasádě dodávají dramatický ráz podsvícené panely. LED osvětlovací systém ovládá počítač, jenž podle pokynů managementu hotelu stmívá intenzitu a mění vzorce a barvy v souladu s image řetězce.

Na vnější opláštění budovy bylo použito přibližně 1 000 metrů čtverečních povrchu DuPont Corian tloušťky 12 mm. Aby se snížil počet spojení, realizátor zvolil rozměr o šířce 1 500 mm.

Architekti zajistili ve všech stadiích projektu vysoký standard udržitelnosti a podařilo se získat výborný energetický rating BREEAM. Klíčem k úspěchu byl především design fasády se špičkovým tepelným výkonem a pouhými 35 % prosklení. Doplňuje je individuálně navržený systém tepelné rekuperace a zelené střechy, jež zvyšují tepelnou účinnost a omezují odtok dešťové vody.

Marie Urbancová
Foto: Mackay & Partners

Komentáře