Neo riviera

Stavební výroba v říjnu vzrostla o 3,7 procenta, táhlo ji pozemní stavitelství

Stavební výroba v Česku v říjnu meziročně vzrostla o 3,7 procenta, meziměsíčně byla vyšší o 0,4 procenta. Růst odvětví táhlo pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov. Jeho produkce se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 7,1 procenta.

Produkce inženýrského stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, proti tomu v říjnu meziročně klesla o 3,3 procenta. Vyplývá to z oznámení Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Stavební produkce v říjnu meziročně i meziměsíčně vzrostla a tahounem růstu zůstalo pozemní stavitelství, které bylo loni v hlubokém útlumu v obou velikostních segmentech. Inženýrské stavby úroveň října minulého roku nepřekonaly, ale ve srovnání se zářím zaznamenaly po čtyřech měsících poklesů meziměsíční růst,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Statistici také oznámili revizi a vylepšení čísel růstu stavební výroby v Česku za srpen a září. V srpnu podle nich stavební produkce stoupla meziročně o 1,6 procenta místo původně uvedeného 1,2 procenta. V září pak stavební výroba v ČR meziročně po korekci vzrostla o tři procenta, úřad před měsícem původně oznámil růst o 2,2 procenta.

Přibývá stavebních povolení i dokončených bytů

ČSÚ dále uvedl, že stavební úřady v říjnu letošního roku vydaly 7675 stavebních povolení, meziročně o 9,6 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 4,9 procenta.

Počet zahájených bytů v říjnu podle statistiků meziročně vzrostl o 38,8 procenta a činil 3583 bytů. V rodinných domech vzrostl počet bytů o 16,6 procenta, v bytových domech stoupl počet zahájených bytů dvojnásobně, oznámil ČSÚ.

Počet dokončených bytů pak v říjnu 2021 podle úřadu meziročně vzrostl o 17,2 procenta na 3379 bytů. V rodinných domech vzrostl o 7,8 procenta, v bytových domech počet dokončených bytů stoupl o 37,7 procenta, sdělili statistici.

„Oblast stavebních povolení a bytové výstavby je i nadále na vzestupu, který je zčásti způsoben omezeným provozem v loňském roce. Rostly ukazatele téměř ve všech kategoriích včetně dokončování rodinných domů.

Pokles byl zaznamenán pouze u orientační hodnoty změn dokončených staveb, kde byly loni povoleny velké stavby železniční infrastruktury,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

red