Stavební projektanti mají letos od státní správy více práce

Stavební projektanti mají letos od státní správy více práce

Hodnota tendrů vyhlášených v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 60,7 procenta na 398 milionů korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research.

Firmy našly ve Věstníku veřejných zakázek od ledna do března více než dvojnásobek soutěží na projektové práce než loni. Jedním z největších vypisovatelů byl Státní podnik Povodí Odry s projektovou zakázkou na protipovodňová opatření v hodnotě přes 57 milionů Kč. Následovalo hlavní město Praha, které poptává projektové práce na rekonstrukci a dostavbu Průmyslového paláce. Hodnota této zakázky přesahuje 39 milionů korun.

„Výrazný nárůst výběrových řízení je potvrzením optimistických nálad v současném vývoji stavebnictví a nutným předpokladem k tomu, aby tento segment mohl růst i v příštích letech. Zásadním problémem ale zůstává tlak na co nejnižší ceny, čímž trpí kvalita připravovaných projektů, a následně i samotných staveb,“ řekl Petr Novotný z firmy Vilímková Dudák & Partners.
    
Mírně zvýšený zájem ze strany projektantů o kooperaci na zakázkách pro státní sektor zaznamenává například i společnost Schindler CZ. „Zpravidla jde o úpravy šachet pro výtahové technologie při rekonstrukcích objektů nebo vyprojektování zcela nových výtahů v případě přístaveb. Více projekční činnosti nás samozřejmě těší, nicméně množství finálně zadaných zakázek je zatím stále velmi malé,“ uvedl provozní ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner.
   
Přestože veřejný sektor vypisuje více zakázek, s podpisem smluv a tím zadáním práce konkrétním firmám otálí. „Růst objemu výběrových řízení na projektové práce je určitě dobrou zprávou. Nicméně je třeba tato řízení i úspěšně dokončit a zakázky zadat firmám k realizaci, což se v prvním čtvrtletí 2015 příliš nedařilo,“ zdůraznil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek s tím, že objem zadaných zakázek klesl o 15,2 procenta na 455 milionů korun.
    
Generální ředitel Sudop Group Pavel Havlíček upozornil, že od vypsání tendru je ještě dlouhá a trnitá cesta k zahájení prací. „Je mezi námi ještě mnoho firem, které zneužívají neschopnost ÚOHS a vydírají svým obstrukčním jednáním úspěšné uchazeče k dohadům o subdodávkách. Podpis smlouvy též ještě neznamená, že se projektanti mohou vrhnout hned automaticky do práce. Toto následuje až po předání podkladu od zadavatele a obdržení pokynu k zahájení práce. Někdy to trvá i několik měsíců,“ přiblížil průtahy Havlíček.
    
Opačný vývoj zaznamenaly stavební firmy. Veřejné instituce od začátku roku do konce března vypsaly 674 tendrů na stavební práce za 27 miliard korun a jejich hodnota byla o 2,4 procenta meziročně nižší. Stavební firmy získaly během třech měsíců práci za 18,5 miliardy korun, neboť tolik činila hodnota ukončených výběrových řízení.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský