Stavební firmy mají zakázky na osm měsíců dopředu

Stavební firmy mají zakázky na osm měsíců dopředu

Stavební firmy v Česku mají svou výrobu pokrytou zakázkami v průměru na 7,9 měsíce dopředu. Více než čtvrtina těchto společností (27,2 procenta) hodnotí svou ekonomickou situaci jako dobrou, naopak devět stavařů ze sta ji považuje za špatnou. Vyplývá to z výsledků konjunkturálního průzkumu mezi vedoucími pracovníky 489 stavebních podniků, který letos v říjnu provedl Český statistický úřad.

„Projektů je více a náš zásobník práce na příští rok je téměř plný. Musíme přemýšlet nad subdodavatelským systémem, protože výrobní kapacity seriózních firem jsou již téměř zaplněny. Naše výrobní kapacity jsou prakticky na sto procent vytíženy,“ sdělil generální ředitel Průmstavu Rafael Moreno. Osm z deseti stavebních firem uvedlo, že jejich výrobní kapacity budou v příštích měsících vzhledem k zakázkám, objednávkám a probíhajícím jednáním dostatečné.
Celková ekonomická situace firem by podle výsledků průzkumu měla zůstat v příštích třech měsících stabilizovaná u respondentů s téměř 70 procenty celkového objemu stavebních prací. Zlepšení své situace předpokládají firmy s 25,5 procenta stavebních prací. Podniky s objemem 4,7 procenta očekávají zhoršení.

Svou činnost zvýšily stavební podniky s 30,3 procenta objemu všech stavebních prací stavebních podniků, naopak u 14,2 procenta respondentů jejich činnost poklesla.

Podle údajů ČSÚ v září růst stavební produkce zpomalil ze srpnových 4,7 na 2,4 procenta. Zatímco produkce v inženýrském stavitelství meziročně vzrostla o 17 procent, v pozemním se o 4,6 procenta snížila. „Situace v pozemním stavitelství je opravdu špatná. Stát jakožto největší investor v minulosti podcenil přípravu staveb a nyní takřka nemá co stavět. Stavaře tak zachraňují hlavně soukromí investoři. Díky rekordní poptávce po nových bytech se daří mimo jiné bytové výstavbě,“ doplnil generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský

RubrikyStavební podnikání