Bytová výstavba v Olomouckém kraji ožila. Je na dvojnásobku republikového průměru

Bytová výstavba v Olomouckém kraji letos po předchozím dvouletém útlumu způsobeném pandemií koronaviru výrazně roste. V prvním čtvrtletí v kraji začala stavba 470 bytů, což bylo meziročně o 45 procent víc. V celém Česku se bytová výstavba od ledna do března zvýšila o 28 procent, zahájena byla stavba 10.832 bytů.

Na novou výstavbu v Olomouckém kraji letos v prvním čtvrtletí připadlo 330 bytů a na změnu dokončených staveb 140 bytů. Z toho v nových rodinných domech byla zahájena stavba 279 bytů a v bytových domech 48 bytů. V nebytových budovách začala v prvním letošním čtvrtletí stavba 61 bytů.

Loni bytová výstavba v Olomouckém kraji výrazně klesla. Zahájena byla stavba 1690 bytů, meziročně jich bylo o 11,8 procenta méně. Bytová výstavba v kraji už předloni po předchozím růstu meziročně klesla o 8,2 procenta, jelikož značnou část stavební sezony poznamenala pandemie koronaviru. V roce 2019 bytová výstavba v kraji vzrostla o 2,3 procenta.

Dokončují se stovky bytů

Bytová výstavba v posledních letech ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní připravuje, staví či dokončuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti budují byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu. Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce staví více než 300 bytů. Přes 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS.

Developerská skupina Redstone loni kvůli vysoké poptávce po bytech rozšířila zahájenou stavbu první etapy projektu Šantovka Living z původně plánovaných dvou bytových domů na čtyři. Počet nabízených bytů se tak zdvojnásobil na 68. Skupina Redstone projekt Šantovka Living čítající více než 200 bytů na začátku roku 2020 kvůli vysokým cenám stavebních prací pozastavila.

red