Stavební firmou roku 2014 se stala společnost Strabag

Stavební firmou roku 2014 se stala společnost Strabag

Stavební firmou roku 2014 se v kategorii velkých společností nad 250 zaměstnanců stala společnost Strabag. V kategorii středně velkých od 25 do 250 zaměstnanců pak byly oceněny společnosti Komfort Brno, zabývající se mimo jiné rekonstrukcí panelových domů, a společnost Čermák a Hrachovec, která se specializuje na stavby vodovodních a kanalizačních přípojek. Ocenění vyhlásili pořadatelé ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) při devátém ročníku Dnů architektury.

Kromě stavebních firem si ocenění odnesly také nejúspěšnější investiční projekty nebo díla oceněná jako stavby s ekologickým přínosem. Mezi nimi svaz vyhlásil výstavbu biotopového koupaliště ve sportovním a relaxačním centru Borek, univerzitní centrum energeticky efektivních budov v Buštěhradě a velkokapacitní kravín Uhelná Příbram.

Mezi oceněnými investičními projekty pak byly například Budova G administrativního BB centra v Praze 4, rekonstrukce Wilsonova mostu na plzeňské Americké třídě nebo obytný soubor 150 rodinných domů včetně bytových domů v obytném souboru na Lhotách v pražských Kunraticích.

Stavebnictví se v letošním roce daří zejména kvůli dočerpávání evropských fondů. Stavební produkce v jednotlivých měsících meziročně roste v řádu jednotek procent. Poslední čísla Českého statistického úřadu ze srpna dokumentují meziroční zvýšení produkce o 4,7 procenta po silném červencovém růstu o 12,3 procenta. Růst táhnou inženýrské stavby, které nahradily výpadek v pozemním stavitelství.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Dano Veselský