Stát chce více nájemních bytů. Spojí se proto se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vytvořilo před sněmovními volbami pilotní projekt výstavby nájemních bytů pomocí soukromého sektoru. Stát by při výstavbě nájemních bytů pro předem definované skupiny obyvatel spolupracoval se soukromým sektorem pomocí takzvaných PPP projektů, jako například při výstavbě dálnice D4.

Investor by projekt financoval, stát by mu postupně splácel náklady na výstavbu a provoz. Informovalo o tom MMR, které v tomto volebním období spadá pod hnutí ANO, těsně před volbami do Sněmovny. „S podporou poptávkové strany si do budoucna nevystačíme. Přicházíme proto s řešením, které stimuluje nabídku. Stát nepotřebuje vytvářet zisk, má potřebné pozemky a soukromý sektor má zase potřebné know–how,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministerstvo vytvořilo pilotní projekt, který počítá s výstavbou 1380 bytů za zhruba tři miliardy korun. Výhodou má být to, že se bude stavět na pozemcích, které vlastní stát. Výstavba tak bude levnější.

„Pro projekt máme vytipované pozemky ve vlastnictví státu nebo jeho podřízených organizací v Praze. Na základě tohoto vzorového záměru chceme vytvořit metodická doporučení včetně vzorových smluv a vzorových podkladů pro soutěžení poradců a dodavatele definovaného díla. Ty by byly využitelné pro další projekty státu. Chtěli bychom je ale nabídnout i obcím a krajům. Naším cílem je mimo jiné ukázat, že je možné tímto způsobem podporovat výstavbu a inspirovat samosprávy,“ uvedla Dostálová.

Investorovi by platil stát poplatky

V okamžiku, kdy by byly byty hotové a k dispozici pro bydlení, by stát platil investorovi takzvané poplatky za dostupnost, které by činily 272 milionů korun ročně po dobu 27 let. Stát by měl naopak roční příjem asi 140 milionů korun (130 milionů z nájemného a deset milionů z daní od provozovatelů bytů). V modelovém projektu počítá stát s nájemným 164 korun za metr čtvereční měsíčně.

U bytu 2+KK o rozloze 50 metrů čtverečních by to bylo 8200 korun. Podle studie společnosti UlovDomov.cz dlouhodobé tržní nájemné bez energií v Praze u dispozice 2+KK letos ve druhém čtvrtletí meziročně kleslo o 6,7 procenta na 14.000 korun měsíčně.

Podle záměru ministerstva by veřejný sektor definoval standard bydlení, cílové skupiny, pro které je toto bydlení určeno, a současně výši nájemného. Současně bude celý čas vlastníkem nemovitosti stát nebo jemu podřízené organizace. Cílovými skupinami by měli být například matky samoživitelky, senioři, ale i profese nezbytné pro chod státu. Tedy například pracovníci Integrovaného záchranného systému, učitelé, zdravotní sestry nebo někteří úředníci.

red