Objem veřejných stavebních zakázek do února stoupl o 14 procent

Objem veřejných stavebních zakázek do února stoupl o 14 procent

Veřejné instituce v Česku od začátku roku do konce února vypsaly 410 tendrů na stavební práce za 17,9 miliardy korun, jejich hodnota byla o 14,1 procenta meziročně vyšší. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research. Stavební firmy získaly během dvou měsíců práci za 9,8 miliardy korun.

Hodnota zadaných tendrů je sice v porovnání s minulým rokem téměř o pětinu nižší, ale pokles o 18,7 procenta způsobila velká zakázka statní společnosti ČEPS z února 2014 za 2,2, miliardy korun, která byla zadána jako dvouletá. Pokud by byla ze statistiky vyloučena, byl by objem letos zadaných stavebních prací podobný jako loni.
    
Největší zakázku za 520 milionů korun přidělila v únoru Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Pro modernizaci trati Brno Maloměřice – Brno Židenice vybrala stavební společnost Ridera Stavební. Sdružení firem M-Silnice, Eurovia a Mados zase vyhrálo největší soutěž dokončenou Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) na rozšíření silnice první třídy číslo 37 mezi Pardubicemi a Trojicemi za 368 milionů korun.
    
„Růst táhnou především inženýrské stavby (komunikace, železnice a podobně), což je samozřejmě dobrá zpráva po letech ‚vyhladovění‘. Ale rovněž to znamená, že pozemní stavitelství stále stagnuje. Výběry jsou realizovány především s parametrem nejnižší ceny, ačkoli jsou dostatečně známy neblahé důsledky tohoto systému výběru,“ uvedl ředitel společnosti Arch.Design Ivo Kovalík.
    
Mírně optimisticky vnímá první letošní údaje předseda představenstva společnosti VCES Zdeněk Pokorný. „Ve výhodnější pozici jsou projekty dopravních staveb. Objem veřejných zakázek v oblasti pozemních staveb a vodohospodářských projektů si na znovunastartování svého růstu ještě musí počkat. Rezervy však stále přetrvávají v uzavírání výběrových řízení. Pokud by se podařilo uzavřít všechny tendry vypsané v loňském roce, české stavebnictví by dostalo další, tolik potřebný impuls k růstu,“ podotkl.
    
Loni veřejné instituce oznámily zakázky za 133,8 miliardy korun, z toho zadaly tendry za 70,3 miliardy korun. Skutečná zadaná hodnota byla 59,9 miliardy korun, protože cena dosažená v soutěži byla průměrně o 15 procent nižší než při oznámení.
    
Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 17,2 miliardy korun, tedy 13 procent z oznámených. Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá v systému třetina peněz (46,3 miliardy korun), které nebyly zadány nebo zrušeny.
    
„Za velmi důležitý proto považuji restart stavební výroby. V lednu jsme zaznamenali její meziroční růst o téměř šest procent, rostlo pozemní i inženýrské stavitelství, očekáváme růst bytové výstavby a nové pracovní příležitosti v tomto sektoru. Právě veřejné zakázky představují jeden z klíčových zdrojů oživení našeho stavebnictví,“ uvedl náměstek pro stavebnictví ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba.
    
Podle ředitele analytické společnosti CEEC Research Jiřího Vacka objem veřejných stavebních zakázek poroste i v následujících měsících.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský