Dokončení obchvatu České Skalice je na spadnutí

Dokončení obchvatu České Skalice je na spadnutí

Do deseti dnů by měla být podepsána smlouva mezi Ministerstvem dopravy a vlastníky nemovitosti, přes jejichž pozemek má vést obchvat České Skalice – část dálnice D 11. Situace ve městě je s narůstajícím automobilovým provozem stále tristnější. Majitelé nemovitosti žádali donedávna za pozemek s provozovnou Sběrných surovin od státu 60 milionů. Stav se změnil tlakem médií a prohlášením inkriminované provozovny za černou stavbu.

Po dvanácti letech se v České Skalici snad zablýská na lepší časy a možná dojde k dokončení dálničního obchvatu města. Doposud mu bránila nevyřešená otázka kolem 380 metrů dlouhého pozemku Sběrných surovin, jehož majiteli jsou manželé Jirouškovi. Na nedávné tiskové konferenci v budově skalické radnice takto informovala poslankyně Zdeňka Horníková.

„Společně s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem a jeho týmem jsme před konečným zněním smlouvy mezi majiteli sběrných surovin a ministerstvem dopravy. Mezi vlastníky sběrny a ministerstvem došlo k dohodě, kterou momentálně zpracovávají právníci ministerstva do formátu smlouvy. Následně bude konzultována i s právníky vlastníků sběrny. Tato smlouva by měla být podepsána do čtrnácti dnů,“ zdůraznila poslankyně Horníková.

Vzhledem k faktu, že provozovna lisovny Sběrných surovin byla klasifikována jako černá stavba, vydal Městský úřad v České Skalici 29. dubna 2008 nařízení na její odstranění. Manželé Jirouškovi se prostřednictvím svých právních zástupců proti tomuto rozhodnutí odvolali.

„Smlouva by měla řešit podnikatelský záměr vlastníků sběrny a umožnit jim dále podnikat v dané oblasti. Rovněž by s podpisem smlouvy mělo dojít k finančnímu vyrovnání. Konkrétní částka je už navržena. Jelikož je však součástí smlouvy, nelze ji zveřejnit před jejím podpisem. Od pana ministra však máme slíbeno, že následně po podpisu smlouvy se stane znění tohoto dokumentu i cena odkoupeného pozemku věcí veřejnou,“ ujistila poslankyně. Ta zároveň vyjádřila naději, že pravděpodobně nebude muset dojít k nejzazšímu způsobu řešení – vyvlastnění.

V praxi dosažení dohody znamená, že byl manželům Jirouškovým nalezen nový pozemek pro výstavbu lisovny. „Otázkou je, jak tento proces bude dlouho trvat,“ uvedla Horníková. Stavby silnic a železnic Hradec Králové, které jsou dodavatelem stavby, dokončí inkriminovaný úsek obchvatu za tři měsíce. Finance na dostavbu obchvatu jsou údajně k dispozici. Momentálně tedy výstavba zvažované provizorní komunikace – tak zvaného obchvatu obchvatu – není už snad aktuální.

Zdroj: IDMZ
Foto: Jiří Horník