Piskova

Průměrné náklady na zděný rodinný dům stouply za deset let o takřka milion korun

Průměrné investiční náklady na byty ve zděných rodinných domech od roku 2011 vzrostly o 800.000 korun na 4,1 milionu korun. Dispozice bytu se snížila na 4+1, užitková plocha ale zůstala prakticky stejná, takže místnosti jsou větší. Domy jsou energeticky úspornější. Vyplývá to z dat, které představil Český statistický úřad (ČSÚ).

Od druhé světové války bylo podle Petry Cuřínové, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ, v Česku postaveno (včetně úprav) skoro milion rodinných domů. V posledních čtyřech letech se jich stavělo okolo 20.000 ročně. „Většinu tvoří domy zděné, v roce 2021 se jich postavilo skoro 16.000,“ řekl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Od roku 2011 do roku 2021 se podle statistiků dispozice bytu v rodinných domech snížila z 5+1 na 4+1, ale obytná plocha klesla jen o 2,4 procenta na 93,2 metru čtverečních. Výstavba se zrychlila o 4,4 měsíce a trvá průměrně tři a čtvrt roku. Průměrné investiční náklady na výstavbu bytu v rodinném domě podle ČSÚ loni vyšly na 4,1 milionu korun, v roce 2011 se platilo průměrně 3,3 milionu korun.

Rodinné domy se nejčastěji staví kolem větších měst s kvalitní infrastrukturou a dostatkem pracovních příležitostí. Nejvíce bytů v rodinných domech se v letech 2011 až 2021 postavilo v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, v těsném závěsu jsou Praha a Černošice.

Přibývá dřevostaveb

U rodinných domů se díky zpřísněným normám zlepšila energetická úspornost, uvedli zástupci ČSÚ. V roce 2014 převažovala třída C, nyní převažuje B a loni mělo devět procent domů i nejvyšší třídu A.

Roste počet bytů v dřevostavbách, který se v roce 2021 oproti roku 2011 téměř zdvojnásobil. Loni bylo dokončeno 2732 dřevostaveb, což je 14,4 procenta z celkového počtu. Postavit dřevostavbu trvá průměrně 25,8 měsíce. „Není výjimkou, kdy je to v řádu měsíců,“ dodala Cuřínová. Cena bytu v dřevostavbě o velikosti 4+1 s obytnou plochou 78,2 metru čtverečních je průměrně 3,5 milionu korun. Většinou jde o domy z lehkého rámového skeletu, sruby a roubenky tvoří deset procent.

Největší zastoupení dřevostaveb bylo podle zkoumání ČSÚ v roce 2021 v Libereckém kraji (23,9 procenta) a v těsném závěsu pak v krajích Královéhradeckém, Zlínském a Olomouckém. Naopak nejmenší podíl dřevostaveb se vyskytoval v Jihočeském kraji (4,4 procenta).

Počet dokončených rodinných domů ve druhém čtvrtletí letoška ale zpomalil. „Kvůli růstu cen materiálů a nedostatku stavebních kapacit,“ uvedla Cuřínová. Rostl naopak počet bytů v bytových domech, v kterých loni stál byt o velikosti 2+1 průměrně 2,9 milionu korun, dodala.

red