Provozní budova SPH Stavby s perfektní akustikou

V novostavbě stavební společnosti SPH Stavby s. r. o. hraje dominantní roli beton v kombinaci se skleněnými povrchy. I proto bylo nutné řešit prostorovou akustiku použitím akusticky pohltivých materiálů. V tomto případě sáhli architekti po perforovaných sádrokartonových deskách Rigitone.

Ty vytváří bezespárý a esteticky zajímavý podhled s vysokou pohltivostí zvuku, který je vhodný právě do prostor s větší koncentrací lidí, jako jsou kanceláře, vstupní haly, výstavní prostory nebo školy. „Desky lze použít i jako stěnové absorbéry, čímž je možné dosáhnout ještě většího zkrácení dozvuku a zároveň zachovat jednotný design prostoru,“ doplňuje Vojtěch Zítek, produktový manažer Rigips.

Na výběr je několik variant perforací s kruhovými a čtvercovými otvory uspořádanými do mnoha vzorů – pravidelných, pravidelně přesazených nebo nepravidelných. Rubová strana těchto desek je opatřena akusticky účinnou netkanou textilií černé barvy. Lícová strana desek není povrchově upravena, proto je po montáži vhodné desky opatřit penetračním nátěrem a následně válečkem s krátkým vlasem přemalovat podle libovolného přání architekta či investora.

 SPH Stavby v Bystřici pod Pernštejnem | Zdroj: Rigips

Detaily tvoří výsledný dojem

„Práce s deskami Rigitone je relativně snadná. Povedlo se nám tak napojení i na složitější detaily jako byly např. revizní dvířka s výměnou výplně, plný podhled v rovné linii a dokonce i kruhový detail,“ říká Milan Coufal za realizační firmu, která na projektu V Bystřici pod Pernštejnem pracovala. Samotnou montáž desek Rigitone nově usnadňují již předbroušené a napenetrované hrany z výroby, což snižuje i náklady spojené s prací řemeslníků.

Provozní budova SPH Stavby je protkána opravdu propracovanými detaily napojení jednotlivých konstrukcí a materiálů. „Jedním z požadavků bylo i neviditelné podvěšení podhledů po obvodech „ostrovů“. Na to jsme využili kombinaci UA profilů a závitových tyčí,“ popisuje Milan Coufal a dodává: „Poradit jsme si museli i s vestavěnými zářivkami umístěnými v několika řadách v deskách Rigitone. Nejlepším řešením bylo použití několika úrovňového CD rastru z ocelových profilů.“

 SPH Stavby v Bystřici pod Pernštejnem | Zdroj: Rigips

Jelikož jsou perforované desky Rigitone sádrokartonem, disponují samy o sobě poměrně velkou únosností na rozdíl od jiných akustických řešení na trhu. „Desku můžeme na jeden bod zatížit až 1,5 kg a celkově až 3 kg/m2 . Samotný nosný rastr z ocelových profilů můžeme potom zatížit až 10 kg/bod a celkově až 20 kg/m2. To nám dává velkou svobodu právě při zavěšování designových ostrovů nebo svítidel a jiných předmětů,“ doplňuje Vojtěch Zítek.

Dlouhá životnost desek

Podhledy Rigitone zaručují opravdu velmi dlouhou životnost, a to hned ze dvou důvodů. Jako pevný sádrokarton prokazatelně dosahují životnosti celé budovy. Současně je možné je kdykoliv přetřít jakoukoliv barvou na sádrokarton a dodat tak podhledu opět nový a svěží vzhled. „Barva se však na desky nesmí nanášet stříkáním, aby nedošlo ke znehodnocení akusticky účinné textilie, a tím k negativnímu ovlivnění akustických vlastností,“ dodává Vojtěch Zítek. Vzhledem k malým hodnotám roztažnosti desek Rigitone v závislosti na změnách okolního prostředí (vlhkost, teplota apod.) jsou navíc podhledy i předstěny tvarově stálé.

 SPH Stavby v Bystřici pod Pernštejnem | Zdroj: Rigips

Nezávislý akustický posudek i pro váš projekt

Specialisté Rigips vám navrhnou vhodné akustické materiály pro zajištění té optimální prostorové akustiky a doby dozvuku a v souladu s předepsanými normami a hygienickými požadavky na míru vašemu projektu. Získejte nezávislý akustický posudek, bezplatně a během několika dní.

 SPH Stavby v Bystřici pod Pernštejnem | Zdroj: Rigips

Realizační firma: Milan Coufal
Projektant/Architekt: Architektonická kancelář Burian – Křivinka, Ing. arch. Aleš Burian
Generální dodavatel: SPH stavby s. r. o.

 

Zdroj: PR článek Rigips