Úplně jako v New Yorku. Nová pražská čtvrť SO-HO chce být kosmopolitním místem

SOHO - ptačí perspektiva
Zdroj: CRESCO REAL ESTATE

Newyorská čtvrť SoHo je domovem obchodu, kultury a zábavy, ale také místem pro život, kde se setkávají lidé z celého světa. Developer chce podobnou atmosféru přenést i do Holešovic. Součástí projektu SO-HO, jehož výstavba byla zahájena v únoru, je rekonstrukce průmyslového objektu bývalé továrny Tesla. Investice v celkové výši přibližně 2 miliardy korun přinese lokalitě téměř 500 bytů a loftů.

Několik let nevyužívaný objekt projde komplexní rekonstrukcí a modernizací, po které zde vznikne 148 unikátních bytů a loftů s industriálním charakterem. „Nejen první etapa, ale celý projekt klade důraz na zachování genia loci místa, který vytváří industriální charakter budov, ale také společenský život, který zde přirozeně našel své místo,“ uvedl Aleš Svatoň, ředitel české pobočky CRESCO REAL ESTATE, která je investorem.

Pražské Holešovice ukrývají řadu kulturně a společensky zajímavých cílů, jako je Dox – Centrum současného umění, starožitnictví nebo divadla, restaurace a graffiti nástěnné malby. Samotný název projektu SO-HO (SOuth HOlešovice) tak odkazuje na podobnou atmosféru newyorské čtvrti SoHo (South of Houston Street).

„V Holešovicích žiji už mnoho let, cítím zdejší atmosféru a energii, která místy velmi připomíná New York a jeho SoHo,“ vysvětluje Robert Jašek, ředitel agentury Graffitti Networks, která stojí za vizuálním stylem projektu. V přízemí první etapy vznikne promenáda s maloobchodními prodejnami místního charakteru, fitness zařízeními a restauracemi a kavárnami.

SOHO - pohled z boku
SOHO – pohled z boku | Zdroj: CRESCO REAL ESTATE

Nová městská třída s promenádou

I přes podobnost s charakterem newyorské čtvrti So-Ho byla hlavní inspirací místní architektura a DNA. „Náš návrh nově vznikající Rezidence SO-HO navazuje na budovu bývalé Tesly Holešovice a dotváří klasickou strukturu holešovických bloků v dané lokalitě. Dostupnost a živý parter budov považujeme ve fungujícím městě za samozřejmost. V konceptu jsme pečlivě zapracovali na promyšlených detailech domů,“ vysvětluje David Wittassek, partner studia QARTA Architektura, které stojí za architektonickým návrhem.

SOHO - pohled shora
SOHO – pohled shora | Zdroj: CRESCO REAL ESTATE

Společnost CRESCO REAL ESTATE investuje do projektu SO-HO celkem 100 milionů eur a po dokončení druhé a třetí etapy v roce 2025 zde vznikne téměř 500 bytů a loftů. První etapa by měla být dokončena v roce 2024.

Součástí projektu bude také nově vysázená městská alej se vzrostlými stromy a okrasnými rostlinami, zelené střechy a střešní terasy. Ty pomohou nejen ochlazovat budovy a byty v nich v letních měsících, ale také zlepší klima v celém areálu.

red