UBM Development Timber Pioneer vizualizace exterier

Udržitelná inteligentní výstavba je nutností. Developer využívá jako materiál dřevo

Ohleduplnější využívání přírodních zdrojů, snižování uhlíkové stopy a obecně větší respekt k životnímu prostředí je trendem a současně i nutností dnešní doby. Ve stavebnictví se projevuje výstavbou „chytrých“ a zelených budov, které budou dlouhodobě udržitelné.

Vstříc tomuto trendu jde i developerská společnost UBM. „Naše současné projekty jsou důkazem, že to s korporátní strategii postavené na hodnotách ´Green – Smart – and More´ myslíme vážně. Principy ESG (Environment – Social – Governance) se staly nedílnou součástí toho, jak vidíme budoucnost výstavby. Udržitelnost (´Green´), výstavba inteligentních budov (´Smart´) a jejich přidaná hodnota (´More´) byly pro nás důležité už v předcovidových časech,“ uvedl Thomas G. Winkler, CEO společnosti UBM Development.

„Pandemie však velmi urychlila tempo, jakým k těmto hodnotám přistupujeme: nyní jsou pro nás zcela klíčové. Tyto principy řešíme již ve fázi akvizice – například otázkou, zda pro výstavbu projektu můžeme využít dřevo, až po diskuse nad uhlíkovou stopou budovy po celou dobu jejího životního cyklu,“ doplnil Winkler.

Od dubna 2021 je UBM Development oficiálním účastníkem OSN Global Compact – největší celosvětové korporátní iniciativy hlásící se k principům udržitelného rozvoje.

UBM Development Hotel Mercure vizualizace interier 01
Vizualizace Hotelu Mercure | Zdroj: UBM Development AG

Dřevo: stavební materiál budoucnosti

Kdo by si myslel, že dřevu jako tradičnímu materiálu pro výstavbu již odzvonilo, velmi by se mýlil „Kombinujeme dřevo jako tradiční stavební materiál s inovativními technologiemi. Tím vytváříme budovy budoucnosti s hybridní konstrukcí, kde je dřevo základním stavebním prvkem,“ vysvětlil jeden z jednatelů společnosti UBM Development Czechia Helmut Berghöfer, který odpovídá za projektové oddělení a technickou realizaci staveb.

Obecně budovy stále produkují významnou část emisí škodlivého oxidu uhličitého (CO2) – podle informace Evropské komise z října 2020 připadá na budovy cca 40 % veškeré spotřeby energie a 36 % emisí skleníkových plynů v EU (největší objem z nich představuje právě CO2).

Pilotním projektem, na němž developer přenáší svou „zelenou“ vizi o výstavbě ze dřeva z teorie do praxe, je rezidenční areál barany.7 ve Vídni s plánovaným dokončením ve 4. čtvrtletí letošního roku. Komplex se skládá ze 7 identických budov: zatímco 6 z nich se staví konvenčními „masivními“ metodami, jedna má konstrukci ze dřeva.

Timber Pioneer: opravdový průkopník dřevěné výstavby

Pozitivní zkušenosti s dřevěnou budovou v rezidenčním komplexu barany.7 vedly UBM k využití tohoto přírodního materiálu i v segmentu administrativních nemovitostí. Vzniká tak vůbec první dřevěná kancelářská budova ve známé byznysové, finanční a rezidenční čtvrti Europaviertel v německém Frankfurtu nad Mohanem.

UBM Development Timber Pioneer vizualizace interier 01
Vizualizace Timber Pioneer | Zdroj: UBM Development AG

Osmipodlažní budova nabídne po svém dokončení ve 2. čtvrtletí 2023 více než 15 000 mpronajímatelné plochy. Dřevo tvoří zhruba jednu třetinu celkového pláště budovy (pro 1. – 7. podlaží), což představuje objem 1 500 m3. Díky dřevěné konstrukci se u budovy sníží emise CO2 o 80 %.

Vedle hybridní konstrukce s velkým podílem dřeva se využívá v objektu řada digitálních a senzorových technologií. Výsledkem budou flexibilní, inteligentní kanceláře, které sníží náklady na provoz budovy po celou dobu jejího životního cyklu.

Zelená výstavba UBM v České republice

Hodnoty „Green – Smart – and More“ a principy ESG promítá UBM do korporátní kultury i každodenních činností samozřejmě také v České republice. Aktuálně realizuje UBM v České republice několik projektů: rezidenční komplex Arcus City v Praze 5-Stodůlkách a pětihvězdičkový lifestylový hotel Andaz Prague v centru Prahy na Senovážném náměstí, který vzniká citlivou rekonstrukcí původního Cukrovarnického paláce. Nedávno UBM zkolaudovala administrativní budovu Astrid Offices v Praze 7 a ve spolupráci se společností Crestyl dokončila bytový komplex Neugraf v Praze 5 na Smíchově.

UBM Development barany.7 vizualizace extertier
Vizualizace komplexu barany.7 | Zdroj: UBM Development AG

UBM Development AG se sídlem ve Vídni patří k nejrenomovanějším rakouským developerským společnostem. Na realitním trhu působí jíž od roku 1873. Aktuální strategií UBM Development je soustředit se na prvotřídní rezidenční a kancelářské nemovitosti v evropských metropolích, jako je Vídeň, Praha, Berlín či Mnichov. Společnost působí i v dalších realitních segmentech, realizuje obchodně administrativní plochy a je jedničkou mezi developery hotelů v Evropě. Na českém trhu působí UBM od roku 1993.

red